През юли продажбите на дребно в САЩ нараснаха с най-солидно темпо за настоящата година, което е знак за финансова стабилност и за увеличаване на доверието сред американските домакинства. Това от своя страна предполага, че водещата световна икономика набира скорост в началото на третото тримесечие.
По данни на Министерството на търговията, продажбите на дребно се повишиха през юли с 0,6% на месечна база, отбелязвайки най-здрав ръст от декември 2016-а година, докато осреднената прогноза на финансовите пазари беше за малко по-скромен техен растеж с 0,4 на сто. В същото време данните за юни претърпяха добра възходяща ревизия до увеличаване на продажбите с 0,3% спрямо предишна оценка за тяхно свиване с 0,2 на сто.
Спрямо година по-рано продажбите на дребно нараснаха през юли с 4,2%, доближавайки осредненото им ниво през последните пет години.
Изненадващо рязкото повишаване на търговията на дребно се дължи до голяма степен на нарастване с 1,2% при продажбите на автомобили и на части за тях, но и на растеж с 1% при продажбите във веригите магазини, както и с 1,2% при продажбите в магазините за строителни материали и за градинско оборудване.
Здрав скок с 1,3% през юни е отчетен и при онлайн продажбите (най-солидно повишение от края на миналата година), благодарение на т.нар. Prime Day ценови промоции на Amazon, които бяха на 11-ти юли и представляват до известна степен летен аналог на Черния петък.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, се повишиха през юли с 0,5% на месечна база при очаквания за растеж от 0,3% и след повишение с 0,1% през юни (възходяща ревизия от предишна оценка за спад с 0,2%).
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин и строителни материали, се увеличиха с цели 0,6% (при очаквания за повишение с 0,4%) след възходяща ревизия на аналогичните данни за юни от -0,1% до повишение с 0,1 на сто. Важно е да се отбележи, че именно този показател, известен като "контролирана група" на продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ.
Продажбите на дребно са важен индикатор за настройката на потребителите в САЩ, тъй като потребителските разходи формират около 70% от брутния вътрешен продукт на водещата икономика в света, а самите продажби на дребно представляват около една трета от тези разходи. През второто тримесечие на годината потребителските разходи нараснаха с 2,8% на годишна база, допринасяйки за повишаване на БВП на САЩ с 2,6% през периода април - юни.
Трябва също така да се има предвид, че състоянието на вътрешното потребление (потребителските разходи) е сред важните фактори, следени от членовете на Федералния резерв, когато те оценяват дали икономиката е достатъчно силна, за да издържи едно повишение на основните американски лихви.
Днешният доста по-силен от очакваното доклад подчертава нарастващото доверие на американските домакинства, които се възползват от няколко фактора, включващи бум на пазара на акции, ниска инфлация, силен растеж на заетостта и бавно, но трайно нарастване на заплащането на труда. Това от своя страна предполага, че растежът на водещата световна икономика може да се ускори през следващите месеци.
Американският долар задълбочи своето възходящо движение по време на днешната търговия след доста по-добрите от прогнози данни за продажбите на дребно, като индексът на зелените пари спрямо останалите шест основни валути се повиши с 0,7% към близо триседмичен връх от 94,061 пункта (най-високо негово ниво от 26-и юли насам).
Доларът нарасна с над 1% към 8-дневен връх от 110,84 японски йени, доближавайки неговия важен бивш връх от 4-и август около 111,04 нивото.
В същото време еврото задълбочи днешното си низходящо движение, понижавайки се с 0,61% към важното си дъно от 9-август от 1,1787 долара, докато британската лира удари 5-седмично дъно от 1,2845 щатски долара - недалеч от бившето дъно на паунда от 12-ти юли около 1,2810 нивото.
Щатската валута продължава да намира подкрепа (главно спрямо т.нар. "валути - убежище" като японската йена и швейцарския франк) и от известно отслабване през последните дни на геополитическото напрежение по оста Вашингтон - Пхенян, както и от изказване на президента на Фед на Ню Йорк Уилям Дъдли, че все още е възможно трето повишаване на федералната фондова лихва до края на настоящата година.