Редица от германските фирми са започнали да изтеглят инвестициите си от Великобритания в очакване на увеличаване на търговски бариери след Брекзит, заяви шефът на Индустриалната и търговска камара на Германия (DIHK) - Мартин Ванслебен, съобщава сайта Times of Malta.com
В съвместно изявление в понеделник, DIHK и Британската търговска камара (BCC) призоваха преговарящите от Обединеното кралство и от Европейския съюз да предоставят яснота и сигурност на бизнеса в цяла Европа, свързан с търговията, относно техните преговори за излизането на Великобритания от единния блок.
Бизнесът е много обезпокоен, че Брекзит ще има сериозно отрицателно въздействие, заяви Мартин Ванслебен, като добави, че Брекзит може да доведе до допълнителна бюрокрация, увеличаване на чакането и до по-строг граничен контрол, което да доведе и до по-високи разходи.
Условията за излизането са все още напълно неясни. Много от нашите членове съобщават, че вече пренасочват инвестиции извън Обединеното кралство в очакване на тези бариери, добави председателят на DIHK.
В понеделник британски официални лица пристигнаха в Брюксел за нов кръг от преговорите, като те се опитват да накарат ЕС да разговаря и за търговските връзки с Великобритания след Брекзит, но единният блок отказва да направи това, без да бъде постигнато първо съгласие по размера на сметката, която Лондон ще трябва да плати и под други важни въпроси, свързани с развода.
Днес и шефът на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви за пореден път, че преговорите за нови икономически и търговски отношения между Обединеното кралство и ЕС не могат да започнат, докато британските власти не се съгласят с условията по развода. Трябва да бъде кристално ясно, че ЕС няма да започне преговори за бъдещите условия на търговия с Обединеното кралство докато не бъдат договорени въпросите, свързани със самия Брекзит, подчерта той, цитиран от Ройтерс.
Председателят на Европейската комисия също така отбеляза, че е прочел всички нови документи, изготвени от британското правителство преди старта на новия кръг от преговори, но никой от тях не беше задоволителен.
Междувременно говорителка на британския премиер Тереза Мей заяви, че Обединеното кралство чувства, че е "в добра позиция" по отношение на преговорите за Брекзит. Нашето правителство би желало да се придвижи напред към обсъждане на бъдещите ни отношения със Съюза, посочи тя и добави: Британското правителство ще търси постигането на съгласие до октомврийската среща на ЕС за дискутиране на отношенията между двете преговарящи страни след Брекзит.