Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четири са основните теми в доклада за градската среда на София

Доклад за състоянието на градската среда на централната градска част на столицата, който ще бъде представен днес в 17 ч. в УАСГ

| обновено на 04.10.17 в 16:08
Урбанистът проф. Ян Геел, кметът Йорданка Фандъкова и главният архитект Здравко Здравков (отдясно наляво)
Снимка: Архив
Намаляване на трафика, повече велоалеи, както и оформянето на публичните пространства са само част от мерките, по които Столичната община трябва да работи в следващите години. Това показва докладът на известния датски урбанист проф. Ян Геел. Той и екипът му консултират Столичната община в създаването на стратегия за развитие на публичните пространства в градския център.

Преди година Столичната община кани проф. Ян Геел да помогне в планирането на визията на София като зелен и иновативен град. Той и екипът му правят изследване, с цел създаването на стратегия за развитие на публичните пространства в градския център. С това изследване София се нарежда сред градове като Цюрих, Копенхаген, Москва, Берн и др., които в последните години работят с проф. Ян Геел и които изпълняват неговите препоръки.

До дни ще бъде сформиран специален екип, оглавяван от главния архитект на София, Здравко Здравков. В него ще участват всички зам.-кметове, които отговарят за градската среда. Целта е да бъде подготвена програма с краткосрочни мерки, с хоризонт 2020 г., средносрочни, с хоризонт 2025 г., както и дългосрочни мерки, с хоризонт 2030 година. Докладът показва големите предизвикателства, с които София и столичани трябва да се справят. Освен с промените в градската среда, ще има и промени в утвърдения с десетилетия начин на живот и поведение, каза столичният кмет Йорданка Фандъкова.

Важна част от постигането на целите, посочени в доклада, са промените, които Столичната община предлага в Закона за устройство и застрояване на София. Строителството в града трябва да не затруднява гледката към Витоша, каза главният архитект на София Здравко Здравков.

Искаме да направим градовете по-приветливи, на много места по света на хората им е омръзнало от бетонните фасади и се стремим новите решения да бъдат насочени към комфорта на гражданите, заяви проф. Ян Геел.

След 2000 г. все повече градове се превръщат в места за хората, а не за автомобилите. Опитваме се да търсим друг вид мобилност, освен автомобилния транспорт. Когато улиците са предназначени за автомобили, те заемат огромни пространства, а качеството на живот се влошава. В интернет ще намерите интересна информация на австралийския професор Нюман, публикувана през 2014 г. и там става ясно, че пикът на автомобилния транспорт е бил през 2009 г. Виждаме, че качеството на живот се подобрява, все повече се използват метрото и велосипедите, а автомобилният транспорт наистина намалява.

Проф. Геел показа книгата си, преведена на български - „Градове на хората”, която за 7 г. е била публикувана в 39 държави. Тази книга е своеобразен наръчник за архитектите и символ на промяната в света, заяви той. Докладът на проф. Геел и екипът му ще бъде представен в 17:00 часа, в сградата на Университета по Архитектура, строителство и геодезия, а след това ще бъде качен и на страницата на Столичната община. 

Чуйте повече по темата в репортажа на Ана Попова.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени