Един от всеки 13 трудещите се американци работи в регион на САЩ, опустошен в края на лятото от ураганите "Харви" и "Ирма", които вилняха най-силно в щатите Тексас и Флорида. Тази концентрация на работни места в засегнатите от природното бедствие региони би могла да окаже сериозно влияние върху очакваните в петък официални данни на Департамента по труда за състоянието на трудовия пазар през септември, посочва Бюрото за трудова статистика (BLS).
Според BLS това означава, че около 11,2 милиона работни места могат да се окажат засегнати по един или друг начин от двете природни бедствия.
Средните прогнози на финансовите пазари са за разкрити едва около 80 хиляди работни места от икономиката на САЩ в началото на есента - далеч под 156-те хиляди през август и под техния средномесечен растеж от 176 хиляди през настоящата година. Тези силно занижени очаквания са свързани с факта, че в края на август ураганът "Харви" удари щата Тексас, а в началото на септември ураганът "Ирма" демонстрира своята огромна мощ в щата Флорида.
Още през миналата седмица Департаментът по труда направи изявление, в което посочи, че двете природни бедствия вероятно ще окажат съществено влияние върху данните в септемврийския доклад за заетостта. Прекалено рано е да знаем със сигурност, но Бюрото по трудова статистика предвижда както директни, така и косвени ефекти от ураганите "Харви" и "Ирма" върху данните за заетостта, върху тези за размера на осреднената работна седмица и за заплащането на труда, отбеляза BLS и допълни, че много фирми бяха принудени да затворят, а някои от тях може би все още изпитват проблеми при отчитането на точната бройка на техния персонал.
Цялостният ефект от двата урагана ще се определи много трудно с оглед на факта, че ежемесечното проучване за работните места не е предназначено да изолира влиянието върху заетостта от подобни катастрофални събития, заяви агенцията.
Според редица анализатори този тип данни ще бъдат силно изкривени през следващите няколко месеца в резултат на ураганите, което би затруднило да се направи по-прецизна оценка на основните икономически тенденции в рамките на САЩ. Всичко това идва в доста неподходящ момент за Федералния резерв, тъй като той ще трябва да вземе решение, дали да повиши още веднъж основните си лихвени ставки до края на годината.
Трябва също така да се има предвид, че негативните ефекти от ураганите вероятно ще бъдат само временни и на малко по-късен етап ще бъдат компенсирани от положителни ефекти. Така например, много фирми трябваше да затворят по време на бурите, което доведе до по-слабо производство, до повече съкращения и до отлагане на наемането на нов персонал. Но подобни загуби често биват последвани от силен икономически подем след отминаване на негативния ефект от ураганите с оглед на необходимостта от процес на възстановяване, който води до разкриването на нови работни места, например в строителството.