Очевидно проблемите не са само институционални, защото и сега има органи, които могат да разследват корупцията, имат целия инструментариум да го правят и това е добре разписано в законодателната уредба на страната. Защо не го правят? Това е друг въпрос! И отговорът е очевиден – или не знаят как да работят, а аз се съмнявам в това, или не искат.
Очевиден е стремежът на президента Радев да се позиционира в темата, свързана с борбата срещу корупцията, коментира Любенов.
На този етап е дал заявка, че по-скоро подкрепя проекта на БСП, и той самият изяви готовност да назначава ръководителя на този орган, така че по-скоро той е заел позиция по тази тема. Какво ще се случи нататък на този Консултативен съвет за национална сигурност, не знам дали ще се стигне до някакъв компромис и консенсус.
Този орган е натоварен с много очаквания. Президентската институция е натоварена също с много големи очаквания. Президентът обаче по никакъв начин не може да осъществява контрол върху този орган. Дори и да назначи ръководителя на този орган, как този ръководител след това ще бъде сменен? Ами той ще има определен мандат, фиксиран. Той не може да бъде отстранен. Президентът не може да каже след една година: "Аз го назначих. Сега вече той не работи добре. Дай да го сменя". Не може това да се случи, тъй като мандатът ще бъде фиксиран... Може да бъде направено с нови законови промени, ако променяме функциите на този орган. От това, според мен, президентът само ще натрупа негативи в дългосрочен план.
Интервюто на Веселина Миланова с Милен Любенов можете да чуете от звуковия файл.