Продажбите на дребно и потребителската инфлация в САЩ отчетоха солиден ръст в началото на есента, но въпреки това данните не оправдаха завишените очаквания на финансовите пазари.
Продажбите на дребно отбелязаха през септември най-солиден месечен ръст от две и половина години насам, тъй като усилията за възстановяване и почистване на районите, опустошени от ураганите "Харви" и "Ирма", повишиха търсенето на строителни материал и на моторни превозни средства, показват данни на Департамента за търговия.
В същото време потребителската инфлация се повиши с най-солидно темпо от осем месеца насам, отразявайки резкият скок на цените на бензина, след като ураганът "Харви" доведе до принудително временно затваряне на голяма част от петролните рафинерии в Тексас, показват данни на Департамента по труда.
Според Министерството на търговията, продажбите на дребно нараснаха през септември с 1,6% на месечна база, отбелязвайки най-солиден скок от март 2015-а година насам, но осреднената прогноза на финансовите пазари беше за техен още по-здрав растеж с 1,7 на сто. Данните за август претърпяха слаба възходяща ревизия до свиване на продажбите с 0,1% спрямо предишна оценка за техен спад с 0,2 на сто.
Нарастването на търговията на дребно се дължеше в най-голяма степен на скок с цели 3,6% на продажбите на моторни превозни средства и на части за тях. По-рано този месец автомобилните производители отчетоха по-силно повишаване на техните продажби в началото на есента, отчасти поради факта, че потребителите бяха принудени да подменят досегашните си автомобили и камиони, които бяха повредени от ураганите "Харви" и "Ирма", ударили сериозно щатите Тексас и Флорида в края на август и началото на септември.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, се повишиха през септември с 1,0% на месечна база при осреднени очаквания за растеж с 0,9% и след повишение с 0,5% през август (добра възходяща ревизия от предишна оценка за нарастване с 0,2%). Това тяхно добро увеличение също се дължеше на последиците от двата урагана, тъй като нанесените от тях щети увеличиха с цели 2,1% продажбите на строителни материали и на градинско оборудване (най-солиден ръст от февруари насам).
Подкрепа за увеличените обороти при търговията на дребно през септември оказаха и цените на бензина, които също нараснаха съществено в следствие на двете природни бедствия, като потребителските разходи в бензиностанциите се повишиха с цели 5,8% - най-солиден техен ръст от февруари 2013-а година.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин и строителни материали, пък се повишиха с 0,4%, оправдавайки по този начин средните прогнози. Важно е да се отбележи, че именно този показател, известен като "контролирана група" на продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ.
Продажбите на дребно са важен индикатор за настройката на потребителите в САЩ, тъй като потребителските разходи формират около 70% от брутния вътрешен продукт на водещата икономика в света, а самите продажби на дребно представляват около една трета от тези разходи.
Трябва също така да се има предвид, че състоянието на вътрешното потребление (потребителските разходи) е сред важните фактори, следени от членовете на Федералния резерв, когато те оценяват дали икономиката е достатъчно силна, за да издържи едно повишение на основните американски лихви.
Здравият скок на цените на бензина в резултат на ураганите "Харви" и "Ирма", допринесе за стабилен растеж и на потребителските цени за втори пореден месец, показват данни на Департамента на труда на САЩ.
Индексът на потребителските цени (CPI) нарасна през септември с 0,5% спрямо август, когато се повиши с 0,4%. Въпреки, че това представлява най-солиден скок на инфлацията от януари насам, очакванията на финансовите пазари бяха за още по-солиден растеж с 0,6 на сто.
Основен двигател на инфлацията през септември бяха цените на бензина, които скочиха в рамките на месец с цели 13,1% в резултат на урагана "Харви", причинил временно преустановяване на дейността на редица петролни рафинерии в щата Тексас. Това представлява най-здравото повишение на цените на бензина от юни 2009-а година насам.
На годишна база американската инфлация се ускори рязко през септември до 2,2% от 1,9% през август, но при осреднената прогноза на финансовите пазари за растеж с 2,3 на сто.
Основният CPI индекс (изключвайки цените на храни и енергия) обаче се повиши на месечна база с едва 0,1% след повишение с 0,2% през август при очаквания за повишение с 0,2% и през септември. С оглед на това основната инфлация на годишна база нарасна през септември за пети пореден месец с 1,7% при прогноза на финансовите пазари за повишение с 1,8 на сто.
Трябва да се има предвид, че именно основният CPI индекс се следи от Фед като един от важните индикатори за състоянието на инфлацията в САЩ и на този етап все още остава под важното целевото ниво от 2 на сто.
По-слабото от очакванията нарастване на инфлацията и на продажбите на дребно в САЩ през септември доведе до отслабване на щатския долар спрямо остaналите водещи валути, тъй като днешните данни могат да направят по-проблемно очакваното ново вдигане на лихвите ставки на Фед до края на годината.
След по-слабите икономически данни зелените пари се понижават с 0,45% към двуседмично дъно от 111,70 японски йени и с 0,46% към 11-дневно дъно от 0,9705 швейцарски франка.
В същото време еврото отскочи рязко от неговото часово петъчно дъно около 1,1805 нивото, поскъпвайки с 0,35% до 1,1874 нивото с поглед към неговия вчерашен двуседмичен връх около 1,1879 долара. Британската лира пък напредва с 0,45% към близкo двуседмичен връх от 1,3337 долара - нейно най-високо ниво от 2-ри октомври насам.
Липсата най-вече на съществен инфлационен напредък през септември провокира спад и на доходността на американките държавни облигации, поставяйки под въпрос третото за тази година повишаване на федералната фондова лихва на заседанието на Фед през декември. Доходността на 10-годишни американски облигации се понижава с 4 базисни пункта към 2,287%, на 30-годишните книжа - с 3 пункта към 2,825% и на краткосрочните двегодишни книжа - с 3 пункта към 1,496%.
По-слабата от очакваното инфлация при добър ръст на продажбите на дребно пък се отразява позитивно на инвеститорите на "Уолстрийт", като основните американски фондови индекса достигнаха поредни рекордни върхове при старта на петъчната търговия. Индексът на "сините чипове" DJIA се повишава с 0,15% към 22 883 пункта, широкият индекс S&P500 нараства с 0,1% към ниво от 2553 пункта, след като за кратко удари рекорден връх от 2556 пункта, а технологичният индекс Nasdaq се повишава с 0,22% до исторически връх от 6615 пункта.