Последният развой на събитията около Каталуня е водеща тема за западните издания.
Кризата около независимостта навлиза в непознати води, отбелязва Индипендънт с оглед на обявените от испанското правителство намерения. А именно - "да замрази автономията на Каталуня и да поеме пряко управлението над нея", уточнява британският Гардиън. Испания се готви да лиши Каталуния от правомощията ѝ, четем и на страниците на "Уолстрийт джърнъл". Противопоставянето между Мадрид и Барселона се изостри - спорът отива към потенциално взривоопасна конфронтация, коментира вестник Ню Йорк таймс. Назрява конституционна криза - категоричен е и "Вашингтон пост", а Файненшъл таймс цитира изказване на премиера на Люксембург Ксавие Бетел, който изразява мнение, че ЕС "не може да пренебрегне" каталунската криза.
Англоезичният печат се фокусира и върху преговорите за Брекзит, за които "за първи път премиерът Тереза Мей призна, че срещат "трудности", пише вестник Индипендънт. Британският премиер поиска от ЕС да не я притиска в ъгъла по въпроса за излизането, допълват от Файненшъл таймс, а според Таймс - британският министър по въпросите на Брекзит Дейвид Дейвис се подготвя за варианта Великобритания да излезе от ЕС без споразумение.
Пресата в Русия поставя акцент върху речта на президента Владимир Путин на среща на международния дискусионен клуб "Валдай". Събитието, дългоочаквано за огромен брой политолози и журналисти, трая над 3 часа, посочва Комерсант и откроява "подробните разкази на руския президент как Русия години наред се е разоръжавала пред Запада и как това никога вече няма да се случи". Мисълта не бе нова, "но този път Путин я формулира крайно твърдо, явно без да се замисля, че след подобно изявление ще е още по-трудно да се обърне страницата в отношенията със САЩ, както сам той после предложи", пише всекидневникът.
Руският отговор на недружелюбните действия на САЩ ще бъде мигновен и огледален - товa е основното послание от изказването на Путин, резюмира Взгляд. Президентът обаче съвсем не говори агресивно или песимистично за бъдещите руско-американски отношения. Нещо повече, той бранеше лидера на САЩ Доналд Тръмп от нападките и насмешките на присъстващите "не твърде умни или просто враждебно настроени" експерти, отбелязва онлайн изданието. Тук според него няма нищо чудно, защото "в позицията на Тръмп спрямо Русия всъщност няма промени. Също като преди година, той има нагласата "да се разбере с Путин". Това, че не му дават да го стори, не е негова вина, а негова беда. Защото да поправи отношенията с Русия за Тръмп е важен начин да осъществи своите планове за реформа в американската власт и засилване на САЩ. И Кремъл разбира това много добре", подчертава Взгляд.
Светът навлезе в епоха на стремителни промени, изостря се и конкуренцията - но "дори най-трудните "възли", било то кризата в Сирия или в Либия, на Корейския полуостров или примерно в Украйна, трябва да се разплитат, а не да се разсичат", e заявил в хода на дискусията Путин, цитиран в Росийская газета. По думите на руския президент, бъдещето може да е само общо, няма как да съществува отделно бъдеще за когото и да било. В днешния свят не е възможна стратегическа победа за сметка на другите. Подобна политика, базирана на самоувереност, егоизъм, претенции за изключителност, не би донесла нито уважение, нито истинско величие, допълва московският официоз.
Според експертите, Путин повтаря предишни свои оценки. Риториката му спрямо Запада показва, че отношенията "са стабилно негативни, перспективи за подобрение няма и това е нормално". Така смята аналитикът Андрей Сушенцов, говорил пред Ведомости, информира Би Би Си. Според колегата му Андрей Кортунов, Путин ще коментира наболелите въпроси другояче, след като "мине през изборите" за държавен глава през март. "Речта не е конфронтационна. Критика срещу Запада имаше, но с умерени изрази, без емоции, както се е случвало преди. Затова тя изглежда няма да породи нови страхове във връзка с политиката на Русия, доколкото темата е актуална в момента", казва експертът.
Словото на Путин бе следено с особено внимание, най-вече защото прессекретарят му Дмитрий Песков бе анонсирал "много важно" изявление. Експерти обясниха липсата на очакваните сензационни изказвания с обичайния пиар натиск от страна на Кремъл, пише Независимая газета. Така става винаги с президентските послания. Две седмици предварително почват течове, че ще бъдат огласени рокади в кабинета, ще бъде обявен нов курс... Всичко това е реклама. Само пиар и нищо повече. Типично за Русия от последните години, заявява пред всекидневника наблюдателят Валерий Соловей.
Дори "на въпроса за нов президентски мандат Путин отвърна с виц. Не отговори обаче пряко дали ще се кандидатира в изборите" напролет, отбелязва Утро.
, за да научите най-важното от деня!