Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Прокопиев очаква да запорират имуществото му

КОНПИ: Информацията, събрана в хода на проверката, е класифицирана като служебна тайна

| обновено на 14.11.17 в 15:09

Нова атака срещу "Икономедиа", "Капитал", "Дневник" и единия от техните издатели – Иво Прокопиев, се подготвя чрез Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ). За това са съобщили източници на медийната група от правителството и парламента.

КОНПИ ще запорира активи на Прокопиев и съпругата му, включително и на фирмата "Икономедиа", която издава вестник "Капитал", в която бизнесменът има мажоритарен дял, се съобщава в позицията на издателите и управляващия мениджмънт на "Икономедиа".

Следва пълен текст на позицията:

Според информацията през последните месеци върху КОНПИ е оказван системен натиск да започне производство спрямо Иво Прокопиев, Галя Прокопиева и семейството им. А доклад по темата е включен в дневния ред на заседанието на комисията за утре, сряда.

Това ще даде основание да бъде поискан запор на активи, в това число на "Икономедиа", фирмата - издател на "Капитал" и "Дневник", в която Иво Прокопиев има мажоритарен дял.

Като издатели не можем да гарантираме, че щетите от действията на комисията, които вярваме, че един ден съдът ще постанови като незаконни, ще могат да бъдат компенсирани.

В хода на проверката на КОНПИ са предоставени изчерпателни данни за доходи и придобито имущество, от които кристално се вижда, че няма основания за производство. Същото е потвърдено от многобройни данъчни проверки. Последната, приключила без данни за нарушения, беше наредена пак от прокуратурата. Тя обхващаше всички лични доходи на Иво Прокопиев и семейството му, всичките фирми, включително "Икономедиа", и съвпада изцяло с периода, за който КОНПИ извършва проверка по закон – десет години назад.

Това вероятно е принудило поделението на КОНПИ в Благоевград, на което (неясно защо) е възложена проверката, да се върне години назад в 2000 г. и да търси основание за започване на процедура за конфискация в "незаконната" приватизация на "Каолин". Темата услужливо беше подгрята от медиите на Делян Пеевски през последните седмици с купчини невярна информация.

Според юристи, с които консултирахме казуса, ако КОНПИ гласува началото на подобна процедура с такъв мотив, това би било грубо нарушение на закона по три причини:

1. Сделката за "Каолин" е далеч назад във времето през 2000 година, отвъд всички давностни срокове;

2. Мандатът на КОНПИ по закон обхваща десет години назад и подобно своеволие би било опасен прецедент в дейността на комисията, чиито първоначални действия не подлежат на съдебен контрол;

3. И най-важното, в периода 2001-2004 г.три последователни съдебни инстанции, включително Върховният касационен съд като последна инстанция, са постановили, че приватизацията на "Каолин" е законна и при нея няма никакви нередности.

КОНПИ е изискала от Разградския окръжен съд съдебните решения по сделката "и разполага с тях. Въпреки това върху председателя на комисията Пламен Георгиев се оказва силен натиск от главния прокурор Сотир Цацаров. Според нашите източници неотдавна г-н Цацаров лично е провел среща с него с настояване на всяка цена и час по-скоро да започне процедура, независимо от липсата на основание.

Повод за началото на проверката на КОНПИ срещу Иво Прокопиев е било делото ЕВН, по което той е обвиняем наред с други публични фигури. От несвързаната купчина материали, които бяха предявени в следствената фаза, стана ясно, че Иво Прокопиев е обвиняем заради свое публично изказване на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) през пролетта на 2009-а за опасността за икономиката от настъпващата финансова криза и нуждата от атникризисни мерки. Чрез това изказване според прокуратурата той е "подбудил" Симеон Дянков да извърши "престъпление" две години по-късно. Като "доказателство" за това са приложени протоколи от заседания на НСТС.

На 30 октомври Софийският градски съд (СГС) обяви, че делото е прекратено. Според съдията в хода на разследването са нарушени процесуалните им права, а от обвинителния акт не става ясно какво е престъплението. Няколко дни по-късно прокуратурата обжалва прекратяването на делото пред апелативния съд.

Едно от обясненията за бързането на главния прокурор Цацаров да задейства КОНПИ е "опасността" апелативният съд да потвърди решението на СГС за прекратяване на делото ЕВН, с което би отпаднало основанието за откриване на процедура от страна на комисията.

Не правосъдие, а репресия

Видно от всички действия на прокуратурата, целта не е правосъдие и справедливост, а тормоз и репресия. Обясняваме си това с разследванията на "Капитал" и "Дневник" на модела КТБ, който след фалита на банката остана като модел "Делян Пеевски". Обясняваме си го и с активната позиция на двете медии срещу безграничната власт на главния прокурор, чиито действия често са в синхрон с интересите на депутата от ДПС.

Медийната група на Делян Пеевски от своя страна винаги "предсказва" действията на прокуратурата. За скалъпените обвинения по прекратеното дело научихме първо именно от тези медии.

След като се разбра, че Йордан Цонев и Делян Пеевски ще внесат промените в конституцията, с които да отпадне давността за престъпления, свързани с приватизацията, отново от тях научаваме, че конкретна цел на съвместната кампания на ГЕРБ и ДПС са няколко политически селектирани приватизационни сделки, между които и "Каолин". Затова включването и на КОНПИ по темата приватизация явно е ключово, за да подпомогне кампанията на Делян Пеевски и Бойко Борисов за отмяна на давността за разследване на сделки. Нищо че поводът е сделка, за която съдът вече се е произнесъл, че е законна.

Превзета държава

Независимо от разкаляната политическа среда се надяваме, че мнозинството от членовете на КОНПИ утре ще гласуват по убеждение и въз основа на обективните факти, а не под натиск.

Ние продължаваме да вярваме в правото и в българския съд и сме готови да посрещнем всяка претенция на такъв терен. Спечелихме вече много такива битки.

С времето обаче атаките стават повече и все по-брутални, с участието на все повече подчинени институции. Създадената мрежа от невидими зависимости и механизми за контрол действа като паралелна власт в интерес на няколко души. Това разрушава правовата държава, уврежда основни граждански права и заплашва правото на собственост.

"Превзетата държава" е тиранин за своите граждани. Без никакво преувеличение в България се заражда тирания и спирането на този процес ще изисква усилията на всички ни.

От издателите и редакционния мениджмънт на "Икономедиа" АД

-----------

Във връзка с медийния интерес относно публикацията на в. "Дневник" от Комисията разпространиха следната позиция:

Съгласно чл. 25 ал. 1 от Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество (ЗОПДНПИ), проверка на имуществото започва след уведомление на прокурор за повдигнато обвинение по изрично упоменати в чл. 22 от ЗОПДНПИ членове от НК.

Съгласно чл. 27, ал. 1 и 2 от ЗОПДНПИ проверката продължава до една година като с решение на Комисията този срок може еднократно да бъде увеличен с 6 месеца.

Информацията, събрана в хода на проверката, е класифицирана като служебна тайна съгласно чл. 16 от ЗОПДНПИ.

Информацията за извършвана проверка и резултатите от нея може да стане публична едва след внесено в съда мотивирано искане за налагане на обезпечителни мерки и определение от съда, с което искането е допуснато.

В своята работа КОНПИ е доказала, че следва единствено разпоредбите на закона при вземането на всички свои решения.

Напомняме, че от началото на годината с окончателно влезли в сила решения КОНПИ е отнела имущество на стойност над 23 млн. лева. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна