Във вторник вечерта сенатската бюджетна комисия гласува твърдо по партийна линия като успя да одобри данъчният законопроект на републиканците, който ще бъде представен за гласуване от Сената на САЩ.
Решението в комисията беше взето с 12 срещу 11 гласа, като сенаторите от управляващата партия Боб Коркър и Рон Джонсън в крайна сметка се присъединиха към техните съпартийци републиканци, гласувайки с "да" за законопроекта, съобщават световните медии. Трябва да се има предвид, че до този момент двамата сенатори от Републиканската партия изразяваха резерви относно данъчния законопроект, който наред с редица промени включва и намаляване на корпоративната данъчна ставка до 20% от 35%.
Прогресът по отношение на споровете около данъчните промени е факт, тъй като в последната версия на законопроекта ще бъдат включени клаузи за възможно ново повишаване на данъчната тежест, ако не бъдат изпълнени конкретни средносрочни цели за приходите в хазната и за растежа на американската икономика. Анализатори коментират, че по принцип вдигане на данъци при по-слабо представяне на икономиката е "тъпа идея", но е факт, че тези допълнения могат да дадат възможност за одобрението на републиканския данъчен законопроект от страна на Сената.
Републиканците разполагат с необходимите 52 гласа от 100-чления Сенат, дори при положение, че най-много двама от тях не подкрепят данъчната реформа. В същото време обаче се говори, че последният вариант на законопроекта може да бъде одобрен и от двама сенатори от Демократическата партия.
С оглед на всички това, евентуалното цялостно гласуване в Сената на данъчната реформа би могло да бъде факт още в четвъртък.
Сигналите за напредък по отношение на прословутата данъчна реформа, окуражаващите коментари на номинирания за следващ председател на Фед Джером Пауъл при неговото вчерашно изслушване в Сената, както и рекордният ръст на потребителското доверие в САЩ през ноември, доведоха до нови рекордни върхове на американските пазари на акции. И трите основни фондови индекса приключиха търговията във вторник в поредни исторически върхове, като индексът DJIA се повиши с 1,1% до 23 836 пункта, широкият индекс S&P500 - с 1% до 2627 пункта, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с 0,5% до 6912 пункта.
Този ръст на пазарите на акции на "Уолстрийт" беше факт въпреки новата провокация на Северна Корея посредством тестово изстрелване на балистична ракета - първи подобен тест от повече от два месеца насам. Новината първоначално доведе до известно напрежение на фондовите борси, но след като севернокорейската ракета прелят около 1000 км и се заби в Японско море последва ново солидно поскъпване на акциите на фона на позитивните нови за американския данъчен законопроект.