Няма отклонения в показателите на питейната вода в Златоград, стана ясно на извънредното заседание общинските съветници. Срещата се наложи заради съмненията за замърсяване на водата в района, след като вчера река Върбица побеля от хвостохранилището "Ерма-река".
Съветниците все пак взеха решение да започнат проучвания за алтернативно водоснабдяване и изграждане на пречиствателна станция. До 15 януари 2018 година ГОРУБСО Мадан трябва да внесе в Общинския съвет доклад за мерките за безопасност на хвостохранилището.
Минути след подаване на сигнала за побеляване на река Върбица двата кладенеца са изключени, каза заместник-управителят на ВиК-Смолян инж. Костадин Тотев:
Единствено подаваме от четвърти кладенец, който е в коритото на река Неделинска, който е с около 10-15 метра над нивото на коритото на река Върбица. Веднага са взети проби, пратени са в нашата лаборатория, водата е с превъзходни питейни качества, няма абсолютно никаква промяна, но чисто превантивно сме изключили първи и втори кладенец. В момента четвърти кладенец има достатъчно водни количества, за да захранваме и Златоград, и Старцево.
Най-вероятно тръстиката, която се е самозалесила в площта на хвостохранилището "Ерма-река", е причината за побеляване на реката, каза изпълнителният директор на ГОРУБСО Златоград Евгени Михайлов:
Отиваме на чисто физическо, механично премахване на тръстиката. Сключваме договор с една румънска фирма, ще докараме две машини специално за косене ниско, под тръстиката и за изнасянето ѝ от там. Имаме едно перфектно съоръжение. Това пред цялата общественост го гарантирам.
В 53 села от област Кърджали беше забранено използването на вода от водопровода за пиене и готвене. Причината - предполагаемо замърсяване на река Върбица от хвостохранилището Ерма река. Жителите на една от засегнатите общини - Кирково, са готови да блокират пътища, за да обърнат вниманието на властите към проблема.
Село Завое е едно от засегнатите. Снабдяването е изцяло от кладенец в река Върбица.
Ползваме от магазина, купешка вода, източникът е замърсен и водата е негодна за пиене.
Имаш, нямаш пари, трябва да купуваш вода. Като заваляха дъждовете, може би десетина дена водата е като чай и никакви мерки не се взимат.
Това е второто замърсяване на река Върбица от хвостохранилище "Ерма река" от началото на тази година. През февруари забраната за използване на вода продължи десет дни.