Учените от БАН поискаха допълнително целево финансиране от правителството в размер на 38 млн. лв., увеличение на стипендията за докторантите - до една минимална работна заплата и половина, както и поощритено финансиране, според приноса на отделните институти.
Ако исканията им не бъдат изпълнени, учените заплашиха със системни протести през следващата година и предупредиха, че ще алармират европейските институции и международните организации за оскъдния бюджет, с който са принудени да оцеляват.
Бюджетната субсидия на БАН за 2018-та година е в размер на малко над 80 милиона лева. За работата, която учените вършат за тези пари, отговори проф. дхн Никола Малиновски:
Какво да продаваме?... Българска идентичност на Женския пазар, елементарни частици на Женския пазар, нанотръбички ....
БАН активно участва в проекти и благодарение на тях съществува. Така доц. Ива Угринова отхвърли обвинението на властта, че учените разчитат единствено на бюджетното финансиране:
40 процента от целия бюджет, с който БАН разполага, се дължи на участието ни в развитието на проектни дейности. В редица от програмите, по които ние кандидатстваме, възнаграждение на учените е недопустим разход. В програмите, в които все пак такова перо съществува, то рядко надхвърля 10 процента.
Учените са обидени от твърденията на властта, че искат заплати на калпак: БАН не се състои от калпаци, а от учени. Те са доктори.
Затова учените определиха като варварско отношението на правителството към науката и заявиха, че бюджетът за 2018-та година бавно и сигурно убива Българската академия на науките.
В края на ноември учените протестираха, докато депутатите в парламента гласуваха Бюджет 2018. За БАН е предвидена държавна субсидия от 83 милиона лева, която учените определиха като "ликвидационна".