Електронна борса за криптовалути в Южна Корея беше принудена да поиска във вторник защита от фалит, след като по-рано през деня претърпя втора кибератака в рамките на осем месеца и загуби голяма част от резервите си в цифрови валути, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".
Компанията Yapian, която управлява базираната в Сеул борса за криптовалути Youbit, прекрати търговията на дигитални валути и подаде заявление за фалит, след като нейните системи бяха хакнати в ранните часове на днешния ден. На борсата се търгуваха 10 типа криптовалути, включително и най-известните биткойн и етериум.
От Yapian заявиха, че този последен пробив на сигурността е довел до загуби на цели 17% от общите активи на компанията, като дружеството обаче не посочи вида на откраднатите виртуални валути или финансовата стойност на понесените от нея загуби. Трябва да се има предвид, че при предходната кибератака през април, южнокорейската електронна борса също понесе сериозни загуби на резервите.
Потребителите на тази борса, притежаващи криптовалути в техни онлайн сметките, посочиха, че към момента могат да изтеглят около 75% от сумите по техните сметки. Останалите салда ще бъдат върнати, след като дружеството премине през производство по несъстоятелност.
Заплахата от кибератаки засилва загрижеността относно онлайн сигурността на пазарите на криптиращи валута, тъй като цените на биткойна отбелязаха драстичен ръст през изминаващата година и с оглед на това привличат все повече инвеститори и спекуланти към търговията на дигитални валути, особено в Азия.
След априлската кибератака на борсата Youbit, която доведе дори до още по-големи по размер загуби спрямо днешната хакерска атака, операторът Yapian заяви, че засилва мерките за сигурност, като ще съхранява повече цифрови монети в "твърди портфейли" (на изолирани хард дискове?), които ефективно държат наличните криптовалути офлайн, за разлика от онлайн сметките за търговия. Компанията също така направи ремонт на системата си, но днешната последна атака доказа, че дори и тези усилия са недостатъчни.
Трябва да се има предвид, че наскоро Южна Корея се превърна в седалище за търговия с биткойни и други криптовалути, привличайки много млади хора и други инвеститори на дребно. Здравият ръст в обема на търговията и засилващата се инвеститорска мания привлякоха вниманието на правителството на Южна Корея, което предложи през миналата седмица мерки за охлаждане на спекулативната търговия. Финансовите регулаторни органи пък глобиха компанията BTC Korea.Com Co., операторът на голямата борса за дигитални валути, за компрометиране на личната информация на хиляди потребители след хакерска атака по-рано тази година.
Отделно от това Централната банка на Сингапур предупреди във вторник за наличието на "значителни рискове", свързани с инвестирането в криптовалути. Сингапурските парични власти посочиха, че спекулациите са в основната на възходящото ценово движение и че рискът от значителен срив на цените е много висок.
Сигурността обаче остава един от най-критичните проблеми, пред които е изправена индустрията с криптовалути. След нарушаване на сигурността по-рано този месец бяха откраднати повече от 70 млн. щатски долара под формата на биткойни от компанията NiceHash, която предоставя услугата - "копаене" на криптовалути. Това принуди компанията да спре операциите си за повече от седмица и към този момент все още не е възобновила дейността си.
Друга подобна поучителна история е тази с компанията Mt. Gox, която се считаше навремето за най-голямата борса за търговия на биткойн и която се принуди да обяви фалит през 2014-а година, след като загуби виртуална валута, оценена на стотици милиони долари (от системата ѝ за търговия бяха хакнати и откраднати около 650 хиляди биткойна).
Въпреки всички тези рискове, цената на биткойн се повиши от началото на годината насам с близо 1800%, след като при старта на 2017-а година тя се търгуваше точно под ниво от 1000 щатски долара, а през последните дни на търговия около 18 000 долара.