Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Удоволствие за меломаните в очакване на Коледа: приказката „Хензел и Гретел“ на Енгелберт Хумпердинк – запис от архивите на Метрополитън опера

БНР Новини
Снимка: metopera.org

В съботната вечер предлагаме спектакъл на Метрополитън опера – Ню Йорк. Заглавие, което по традиция се изпълнява точно на днешната дата (или около нея). „Хензел и Гретел“ е най-популярната творба на немския композитор Енгелберт Хумпердинк. Либретото на приказната опера в три действия е написано от сестрата на Хумпердинк – Аделхайд Ветте, заедно със съпруга ѝ Херман Ветте (лекар и писател) и в началото тримата са имали идея за скромна детска пиеса, която да се изпълнява в тесен семеен кръг. Крайният резултат обаче се оказва великолепна романтична партитура със забележителна оркестрация, следваща пищния Вагнеров стил. Най-атрактивните фрагменти са умело вплетените в музикалната тъкан фолклорни детски песнички в първо действие, Молитвата и Ангелския танц от второ, както и Ездата на метлата на Вещицата от трето действие. Поколения меломани и музиканти са благодарни на Хумпердинк за това, че е отделил от времето за другите си, сериозни композиции, на една лека детска пиеска за семейството на сестра му. Аделхайд Ветте е помолила брат си да напише мелодии за стихчета, които тя е съчинила за децата си, вдъхновена от любимата им приказка на братя Грим – „Хензел и Гретел“. Аделхайд просто е искала да зарадва децата си за Коледа, но след няколко преработки песните и музикалните скици са се превърнали в голяма опера, изпълнена за първи път точно на 23 декември 1893 година в Придворния театър във Ваймар. Така една приказка, чието действие по принцип се развива през лятото, когато в гората има диви ягоди, се превръща в традиционно оперно развлечение за Коледа. Година след година европейските театри се надпреварват да представят „Хензел и Гретел“ през декември, същото правят и в Америка, и в Австралия.
В съботната вечер предложението е от Метрополитън опера – Ню Йорк, запис от архивите на най-престижния американски музикален театър. Представлението се е състояло на 1 януари 2008, но беше включено в сезона на Метрополитън миналата година. „Хензел и Гретел“ е атрактивна постановка на режисьора Ричард Джоунс и художника Джон Макфарлън, а на пулта е знаменитият Владимир Юровски. Диригент на Смесения и Детския хор на Метрополитън опера е Елена Дориа. В ролите участват звезди. Нежният немски сопран на Кристине Шефер и великолепният мецосопран на англичанката Алис Куут озвучават детските гласчета на Гретел и Хензел, Розалинд Плаурайт и Алан Хелд са Бащата и Байката, Саша Куук е Сънчо, а Лизет Оропеза – Феята на росата. В оригинала на Хумпердинк ролята на Вещицата е написана за мецосопран, но впоследствие някои постановчици я поверяват на тенор. Има и случаи, в които ролите на Майката и Вещицата изпълнява една и съща певица – мецосопран. Доста странно решение, но както ще стане ясно на онези, които чуят операта, Майката не е най-симпатичният образ в тази история.
В постановката на Метрополитън опера Вещицата е английският тенор Филип Лангридж, който години наред плашеше и забавляваше нюйоркските деца и техните родители с великолепното си превъплъщение в зла старица. Прочут с английския си оперен и ораториален репертоар, приживе той получаваше възторжени отзиви от критиката за великолепната си вокална техника, съчетана с безспорен актьорски талант. Репертоарът му бе огромен – от оперите на Монтеверди и Моцарт до творби на Равел, Стравински, Яначек и Шьонберг. В края на живота си прибави към всичко това и Вагнер с партията на Логе от „Рейнско злато“. Лангридж бе прекрасен камерен и кантатно-ораториален изпълнител. Освен еталонните му интерпретации на музика от Бах и Хендел, бе всепризнат в главната партия от „Съня на Геронтиус“ на Елгар. Беше съпруг на небезизвестната ирландка Ан Мъри – прочут мецосопран. Филип Лангридж напусна този свят на 5 март 2010, на 70-годишна възраст.
Любителите на операта със сигурност ще харесат записа на „Хензел и Гретел“ от 1 януари 2008 – едно действително еталонно изпълнение.

Съдържание на операта „Хензел и Гретел“

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени