В първия ден на януари православната църква почита паметта на Свети Василий Велики - покровител на милосърдието и добротворството, един от най-големите християнски мислители, философи и писатели. Имен ден днес имат над 137 хиляди българи, носещи имената Васил, Василка, Василена, Веселин, Веселина и Весела.
В традиционната обредност Васильовден, Василица или Сурваки е зимен празник, познат в цялата етническа територия на българите. Традицията повелява на този ден да се изпълнява и обичаят „Сурва”, в който с дрянова пръчка се отправят пожелания за здраве.
Сурвакарите са момчета до 14-годишна възраст. Събрани на групички от по няколко деца, те обхождат домовете на своите близки и съседи, като започват от своя дом. Всяко дете носи свежо откършена и украсена пръчка, която има специално название - сурвакница, сурвачка, суровакница, василичарка. Украсата е от преплетени клонки, нанизи от пуканки, разнообразни вълнени конци, малки кравайчета и др. Децата удрят със сурвачката всеки член от семейството, започвайки от най-възрастния.
Обичаят сурваки се отличава с богата празнична обредност, като се свързва с важен повратен момент в природата - деня на зимното слънцестоене, което го прави подходящ за различни гадания и обреди. Те могат да се обособят в четири основни групи - обредна трапеза, ладуване, сурвакане, дружини с маскирани лица.
В много части на България се провеждат и маскарадни игри за прогонване на злото. Още в първите минути на новата година в пазарджишкото село Варвара започна традиционния кукерски празник, разказа кметът Николай Николов:
Кукерите обикаляха цяла нощ, за да изгонят злите духове. Пожелават здраве и берекет, за да е весела и честита новата година.
Кукерските празници продължават и днес.