Щатският долар поскъпва по време на търговията в понеделник, поемайки си дъх след агресивния натиск, на който беше подложен през първата седмица на годината, тъй като няколко от представителите на Федералния резерв намекнаха през уикенда, че продължават да разчитат на ново трикратно повишаване на лихвените ставки през 2018-а година.
Непосредствено след малко по-слабия от очакваното доклад за състоянието на трудовия пазар в САЩ през декември, оповестен в петък, индексът на долара спрямо останалите водещи валути се понижи към три и половина месечно дъно около 91,775 пункта. Последва обаче париране на част от неговите загуби, тъй като самият доклад на Департамента по труда потвърди, че се запазва тенденцията за постигане на т.нар. "пълна" работна заетост във водещата световна икономика при 17-годишно дъно от 4,1% на нивото на безработица и трайно, макар и все още сдържано увеличаване на заплащането на труда, респективно на инфлацията. Този смесен доклад обаче запази очакванията за поне две повишения с по четвърт процентни пункта на федералната фондова лихва през настоящата година, като вероятността първото от тях да стане факт на заседанието на Фед през март все още се оценява на над 61%.
Последваха коментари на различни представители на Фед, които в голямата си част потвърдиха досегашните си очаквания за поредно трикратно вдигане на лихвените ставки и през новата година. Президентът на Фед на Сан Франциско, Джон Уилямс изрази подобно мнение в съботно интервю за Ройтерс, отбелязвайки, че вече солидният икономически растеж в САЩ ще бъде подсилен допълнително от одобрената в края на 2017-а година мащабна данъчна реформа. Също за агенция Ройтерс президентът на Фед на Кливланд, Лорета Местер пък дори посочи, че силната американска икономика и много ниските нива на безработица биха дали основание за дори четирикратно вдигане на лихвените ставки през 2018-а година.
Всичко това даде основание на участниците на валутните пазари да преустановят, поне временно, продажбите на долари, което допринесе за поскъпване на доларовия индекс спрямо останалите шест основни валути с 0,35% към 92,36 пункта - негово най-високо ниво за настоящата година.
В същото време еврото се намира под относително силен натиск от продажби въпреки поредна серия доста силни данни от еврозоната, които потвърждават, че икономиката на единния валутен блок продължава да се намира в солиден подем в края на миналата и началото на настоящата година. Според проучване на ЕК, икономическото доверие в еврозоната нарасна през декември до 17-годишен връх, а инвеститорските нагласи в региона отбелязват подобрение в началото на новата година, според проучване на института Sentix. Евростат пък отбеляза по-силен от очакваното ръст на продажбите на дребно в еврозоната през ноември, като единствено немската статистика Destatis отчете изненадващо свиване на германските промишлени поръчки през миналия ноември.
Графика на евро/долар (на дневна база)
Основна причина за днешното понижение на еврото е фактът, че неговото доста рязко поскъпване в началото на годината се ограничи през миналата седмица до 4-месечен връх от 1,2090 американски долара, като единната европейска валута не успя да преодолее нейния важен връх от 8-и септември 2017-а година около 1,2092 (най-високо ниво от януари 2015-а). Комисията по фючърсна търговия в САЩ (CFTC - Commodity Futures Trading Commission) пък оповести в края на петъчната търговия данни, според които спекулативните фючърсни контракти в евро са нараснали през последната седмица с цели 23 хиляди до рекордните в историята 128 хиляди контракта. Това е ясен сигнал, че спекулативните играчи на валутните пазари изглежда вече притежават прекалено големи по размер "дълги" позиции в евро, което е и една от водещите причини за днешната слабост на общата валута на еврозоната.
Еврото се понижава в рамките на деня с 0,45% към 1,1968 долара - негово най-ниско ниво от края на 2017-а година, с 0,55% към двудневно дъно от 135,15 японски йени, с 0,25% към близо триседмично дъно от 0,8832 британски лири и към 6-дневно дъно от 1,1699 швейцарски франка.
Въпреки понижението на общата европейска валута, мнозинството анализатори, търговци и инвеститори прогнозират, че настоящата слабост е само временна с оглед на продължаващия добър икономически подем в еврозоната, който може да принуди ЕЦБ да предприеме на даден етап през годината по-агресивна политика на оттегляне от настоящите стимулиращи парични и лихвени политики. Това би трябвало да ограничи текущата обезценка на еврото. В същото време очакваното двукратно или трикратно вдигане на лихвените ставки от страна на Фед през 2018-а година продължава да бъде "отработено" от мнозинството участници на финансовите пазари, като само още по-агресивна политика на затягане на лихвите би довела до по-трайно поскъпване на зелените пари.