Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китайци клонираха маймуни по метод, създал овцата Доли

2
Клонираните дългоопашати макаци Чжун Чжун и Хуа Хуа са на 8 и 6 седмици
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китайски учени са успели да клонират два дългоопашати макака със същата технология, с която преди над 20 години бял свят видя клонираната овца Доли в постижение, което може да доведе до подобряване на изследванията на човешки заболявания, предаде АФП.

Двамата близнаци Хуа Хуа и Чжун Чжун се родили в Института по невронауки в Шанхай на Китайската академия на науките в резултат на продължили години изследвания на техника за клониране, наречена стоматичен клетъчен ядрен трансфер.

Досега тази технология е била използвана за клониране на над 20 различни животински вида, след които кучета, свине, котки, но прилагането ѝ за примати се оказало особено трудно.

Раждането на бебетата макаци, които сега са на 6 и 8 седмици, повдига обаче етични въпроси за това колко близо са учените до клониране на човек.

По принцип хора могат да бъдат клонирани с тази техника, заявил Мумин По - директор на института в Шанхай. Според него с клонирането на макаците е преодоляна важна технологична бариера.

Този подход може да бъде използван един ден за създаване на голяма популация от генетично идентични маймуни, които да бъдат използвани при медицински изследвания, като така се избегне залавянето им в дивата природа.

Само в САЩ годишно се внасят 30-40 хиляди маймуни от фармацевтичните компании, каза Пу. Те не са генетично идентични, затова при изследванията е необходим голям брой маймуни. С оглед на етиката смятам, че клонираните маймуни в голяма степен ще намалят броя на приматите, използвани при изпитания на лекарства, добави той.

Маймуните често се използват при изследване на заболявания на мозъка, като Паркинсон, както и при рак, нарушения на имунната система и на метаболизма.

Методологията на това клониране е подобна на използваната за клонирането на Доли през 1996 г., но има няколко усъвършенствания, каза Уилям Ричи, ембриолог от екипа, клонирал овцата в Института „Рослин“ на Единбургския университет.

Технологията включва изтегляне на ядрото на здрава яйцеклетка и замяната му с друго ядро от друг вид клетка в тялото. Клонингът става идентично като създанието, което е донор на подмененото ядро.

Учените пробвали различни методи за клониране на макаците, но само един проработил, като имало много провали, докато накрая успешно успели да клонират маймуни. Те опитали възрастен донор на клетки, но тези клонинги умирали часове след раждането. Успехът бил постигнат, когато за замяната използвали ядро от клетки от съединителната тъкан на зародиши. Усъвършенстването на процедурата отнело три години.

В миналото са били създавани и други клонирани маймуни, но по технология, наречена ембрионално деление, която наподобява естественото раждане на близнаци. Първият клониран примат е Тетра - макак резус, роден през 1999 г.

Ембрионалното деление може да създаде максимум 4 екземпляра при един опит, докато с новата технология теоретичният им брой е далеч по-голям.

Методът, по който са създадени Хуа Хуа и Чжун Чжун все още е твърде неефективен и рискован, тъй като само две бебета се родили от 79 клонирани ембриона.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна