Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акценти от чуждестранния печат

Премиерът Зоран Заев ще промени конституционното име на държавата без да пита народа какво мисли за това. Заев казал това на брифинг с редакторите на медии, който се състоял снощи, пише скопският вестник Вечер. Заев обмисля референдумът да се състои, но да се отложи за времето преди влизането в Европейския съюз с цел Гърция да не постави нови искания за присъединяването на Македония към Съюза, пише изданието. Не виждам необходимост да се променя конституцията, заявил вчера македонският премиер, отговаряяйки на журналистически въпрос дали в процеса на решаване на въпроса за името се разговаря и за евентуални конституционни промени, пише в. "Нова Македония". 
Германия вече има ново правителство - или почти, защото предстои споразумението да бъде одобрено на референдум от членовете на Германската социалдемократическа партия, пише британският в. Гардиън. Вестникът подчертава, че отхвърлянето на сделката е напълно възможен сценарий, защото политиката в Германия вече не се диктува от върховете.
Големият губещ в играта на покер, разиграла се през последните седмици и месеци, е Меркел. Зелените бяха единствената партия, която искаше да управлява с нея. Свободните демократи напуснаха преговорите, а Социалдемократическата партия трябваше да бъде примамена със споразумение, при което собствената партия на Меркел не получава нито едно ключово министерство, отбелязва  Гардиън, добавяйки, че всички очакват канцлерката да напусне по средата на мандата и да предаде поста на свой наследник.
   
Сърбия може да поиска от Хърватия да ѝ плати военни репарации за около 35 до 40 милиарда евро, каза директорът на сръбския Документално-информационен център "Веритас" в Хърватия Саво Щърбац, цитиран от белградския вестник Новости. Същевременно Загреб възнамерява да постави въпроса за изплащане на военни репарации от Сърбия по време на посещението на сръбския президент Александър Вучич в Хърватия на 12 февруари. Темата бе поставяна неколкократно, досега от крайнодесни политици, които смятат, че Сърбия трябва да плати на Хърватия 32 милиарда евро.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени