Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Раят на астрономите е застрашен от светлинното замърсяване

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Небето над рая на астрономите, Чили, е застрашено от светлинното замърсяване, причинено от нощното осветление на градовете, съобщава агенция Франс прес. Пустинята Атакама е разположена на 1200 километра северно от столицата Сантяго и предлага идеални условия за наблюдение на астрономическите обекти. Небето е ясно през по-голямата част от годината. Тук са монтирани най-мощните телескопи в света.

Научни прогнози предвиждат по тези места в северната част на Чили до 2020 година да бъде инсталирана 70 на сто от световната астрономическа инфраструктура.

Но разширяването на градовете и въвеждането на технологиите с LED осветление могат да попречат на работата на обсерваториите в региона. Предишно изследване, публикувано в края на миналата година в изданието Science Advances, установи, че планетарното осветление се е увеличило както по количество, така и по интензивност. Темповете на повишение са били с две на сто годишно в периода 2012-2016 година.

В северните общини на Чили като Антофагаста, Кикимбо и Ла Серена LED лампите са все по-масово използвани за осветление на жилищата, улиците, витрините на магазините и рекламите.

За жалост, поради увеличеното бяло осветление, светлинното замърсяване се е увеличило с 30 процента в сравнение с края на предишното десетилетие, констатира чилийският специалист Педро Сануеса от Бюрото за опазване качеството на небето. Сега северната част на страната е обявена за "рискова зона" откъм светлинното замърсяване. То е в състояние да затрудни нощните наблюдения на астрономите.

В астрономическата обсерватория Паранал вече са взети някои превантивни мерки. След залез слънце е забранено на автомобилите в близост до обекта да използват фаровете си. Водачите на МПС могат да задействат единствено габаритното си осветление. За придвижване в тъмнината може да се използва само електрическо фенерче, чийто лъч трябва задължително да е насочен към земята. Жилищата на астрономите в района също са минимално осветени, за да се избегне светлинното замърсяване.

Информацията е на БТА.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени