Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Празнуваме Сирни Заговезни

Днес Православната църква отбелязва Сирни Заговезни. Празникът е известен още и като Неделя Сиропустна и се отбелязва в неделята, 7 седмици преди Великден. Сирни Заговезни поставя началото на най-големия пост през годината - Великият. С празника се свързва и искането на прошка, символ на благородство и дълбок вътрешен мир.

Отец Стилиян Табаков от Храм „Св. апостол Андрей Първозваний" в София каза още:

Всеки един от нас е хубаво да отида да поиска прошка първо от най-близките, след това от по-далечни. Спасителят казва – ако простите на човеците греховете, които са извършили срещу вас, и вашият отец ще прости вашите грехове. Да си поискаме прошка и да се въоръжим с благодатта, която струи от прощаване.

В българската народна традиция Сирни Заговезни показва границата между зимата и пролетта и възраждащата се природа.


На този ден Църквата призовава вярващите да пречистят душите си, да изпълнят с мир и любов сърцата си, за да посрещнат Възкръсналия Христос. Това е празникът на всеобщото опрощение. Трапеза без месо и семейни събирания са част от обредността на Сирни Заговезни.

Още от моето детство този празник хората много го уважаваха. Млади семейства отиват при кръстника с дамаджана вино, портокали и шоколадови бонбони да си дадат прошка.

Баба връзваше на тавана конец, на който връзвахме бяла халва, яйце, сирене, казват му хамкане, ние му викахме ламкане. Идеята беше да успее да хване това, което се върти на конеца. Целувах ръка на баба и дядо.

В православната традиция взаимоопрощението е най-важно за днешната Сиропустна неделя, преди началото на Великия пост:

Един човек, когато не умее да прощава, не умее всички останали неща. Прошката е една от най-хубавите християнски черти.

Без прошка човек не би могъл да продължи напред, това е имал предвид Христос като е казал „Прощавайте, за да бъдете простени“.


В Плевен денят ще бъде отбелязан с общоградски празник “Българската прошка“. В парка на Регионалния исторически музей ще бъдат пресъздадени традиционни обичаи за този ден. Общоградският празник е по инициатива на Регионалния исторически музей със съдействието на Общината и участието на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" и ансамбъл за изворен фолклор "Гайдуница" при читалището в село Подем. Миглена Николаева - етнограф в Историческия музей, допълни: 
Основният смисъл на всички тези обичаи и обреди при Сирни Заговезни е да се прогонят злите сили, вредни гадини, насекоми, лошотия, които се активизират именно при настъпване на пролетта и трябва да се осигури плодородие и здраве за хората. Затова тези последни хора зимни, които са характерни за вечерта на празника, ще бъдат представени от Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев", след което всички гости, всички, които желаят, може да прескочат огъня, който ще запалим за здраве и благополучие през новата година.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна