Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шефът на южнокорейския регулатор, отговарящ за пазарите на криптовалути, е бил намерен мъртъв в дома си

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Висш южнокорейски държавен служител, ръководещ регулаторното звено на властите в Сеул за пазарите на криптовалути, е бил намерен в неделя мъртъв в дома си, съобщи говорител на правителството, цитиран от "Уолстрийт Джърнъл".

Става въпрос за 52-годишния Юнг Ки-Джун, който ръководеше икономическата политика в Службата за координация на държавната политика. В последно време той много помогна за координиране на усилията за създаване на ново законодателство, целящо да ограничи спекулациите и незаконната дейност с криптовалутите, допълни правителственият говорител.

Новинарската агенция Yonhap съобщи, че се предполага, че Юнг е претърпял инфаркт през уикенда и че полицията е започнала официално разследване на причината за смъртта. Агенция Yonhap също така съобщава, че той е бил открит мъртъв в дома му в неделя.

Малко по-късно обаче говорителят на правителството каза, че Юнг е починал от някаква неизвестна причина. Той е починал, докато е спял, като сърцето му вече е било спряло да бие, когато е бил намерен мъртъв.

Колеги на Юнг посочват, че през последните месеци той е бил подложен на силен стрес с оглед на факта, че властите в Южна Корея са работили упорито за справяне със спекулативната търговия с дигитални валути, допълва южнокорейската агенция.

"Уолстрийт Джърнъл" напомня, че Южна Корея е едно от доста горещите места за търговия с дигитални валути, като заплахите за ново по-затегнато регулаторно законодателство бяха една от причините за рязката обезценка на биткойна в началото на настоящата година след много силният негов ръст през последните месеци на 2017-а година.

Според данни на Coindesk, биткойнът се търгува във вторник сутринта около 11 500 щатски долара, поскъпвайки в рамките на деня с 3,47%. В средата на декември 2017-а година обаче основната криптовалута поскъпна драматично до нива около 19 501 долара – непосредствено под важната психологическа бариера от 20 000 долара, преди последвалите усилия в глобален план за регулиране на пазарите на криптовалути да причинят ценови срив с цели 70% към нива малко под 6000 долара в началото на февруари тази година.

Трябва обаче да се има предвид, че биткойнът стартира предходната 2017-а година на нива от малко под 1000 долара, като ентусиазмът на инвеститорите в Южна Корея беше една от водещите причини, поради които цените скочиха към нивото от 20 000 долара в края на миналата година. Този драматичен ръст накара министър-председателят на Южна Корея Ли Нак-Йон да предупреди към края на предходната година, че нарастващият интерес към криптовалутите може да доведе до "сериозни изкривявания или до патологични явления".

На пресконференция миналия месец починалият този уикенд Юнг пък заяви, че виртуалните валути като биткойн не са форма на законна валута и че правителството ще реагира силно на прекомерните спекулации и на незаконната дейност с дигиталните валути.

Около 4,5% от всички транзакции с биткойни в световен мащаб през миналата година са били в южнокорейската валута вон, което я прави най-широко използваната национала валута при този тип търговия, след тази в щатски долари, японски йени и евро, според данни на CryptoCompare, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".

Южнокорейският вон също така е втората най-често използвана национална валута при търговия с други алтернативни криптовалути като етериум и биткойн кеш, който е основен конкурент на биткойн.

Трябва също така да се има предвид, че цените на биткойн нараснаха доста по-значително в Южна Корея, отколкото в други части на света, което е допълнителен пример за това, колко френетичната е средата за търговия на криптовалути в азиатската държава. През последните месеци на няколко пъти цената на биткойните беше дори с 50% по-висока в Южна Корея, отколкото в други държави – феномен, който търговците нарекоха ​​"премия кимчи". Тази премия обаче започна да изчезва, след като властите в Сеул предприеха строги мерки, включително забрана на търговията с криптовалути на някои от местните електронни борси.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна