Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон призоваха за незабавно примирие в Източна Гута край Дамаск за доставки на хуманитарна помощ и извършване на евакуация от бунтовническия анклав, където над 400 цивилни бяха убити през последните дни, предаде АФП.
В писмо до руския президент Владимир Путин двамата искат Русия да подкрепи проекторезолюция на Съвета за сигурност на ООН за 30-дневно примирие в Сирия, съобщи в петък френското президентство.
Но дипломат №1 на Москва Сергей Лавров разкритикува текста на проекторезолюцията, като настоя за гаранции, че примирието ще бъде спазвано от бунтовниците.
За да е ефикасна резолюцията - готови сме да дадем съгласие за текст, който прави това, ние предлагаме план, позволяващ истинско примирие и базиран на гаранции от всички, които са във и извън Източна Гута, каза Лавров на пресконференция в Москва.
Той посочи, че американците имат влияние върху екстремистки групи, останали в предградието на Дамаск. Но добави, че за момента САЩ и съюзниците им отхвърлят поправка, която ще ги държи отговорни за получаването на ясни гаранции от бойците, че те ще прекратят огъня.
Шефът на външната политика на ЕС Федерика Могерини също призова за незабавно примирие и доставки на помощи в Източна Гута. Клането в Източна Гута трябва да спре сега, посочва тя в изявление. И добавя: На Европейския съюз вече не му достигат думи, за да опише ужаса, изпитван от хората в Източна Гута.
По-рано днес и Турция настоя Русия и Иран да спрат бомбардировките, извършвани от режима в Дамаск над бунтовническия анклав. Външният министър Мевлют Чавушоглу добави още, че атаките срещу Източна Гута, както и срещу бунтовници в провинция Идлиб, противоречат на договореностите между трите страни за зони за деескалация.
Най-малко 426 души, след които 98 деца, са били убити, след като на 18 февруари режимът и негови съюзници засилиха въздушните удари и обстрела по обсадения район Източна Гута, твърди базираният във Великобритания Сирийски център за наблюдение на човешките права.