Икономиката на Гърция нарасна, макар и слабо, за четвърто поредно тримесечие в края на 2017-а година, благодарение на по-силни разходи за инвестиции, показват данни на официалната статистика Elstat.
Брутният вътрешен продукт на нашата съседка се повиши през периода октомври - декември с 0,1% спрямо третото тримесечие, когато нарасна с 0,4 на сто. Това представлява експанзия на гръцката икономика за четвъртото поредно тримесечие в рамките на изминалата година, възстановявайки се постепенно от последната брутална рецесия в сила от 2008-а година насам, при която БВП се сви с над 25 на сто, а безработицата достигна близо 28% от работната сила в страната.
Макар и по-слаби, данните за последното тримесечие на 2017-а година могат да засилят надеждите, че Гърция ще излезе успешно от годините на непрекъсната международна финансова помощ в замяна на серия строги мерки на икономии, като настоящата трета спасителна програма се очаква да приключи през месец август.
На годишна база БВП на Гърция нарасна през последното тримесечие на миналата година с 1,9% след повишение с 1,4% през трите месеца до края на септември, показват данните на Elstat.
Въз основна на предварителна оценка на гръцката статистика, икономиката на страната се разшири в рамките на цялата изминала година с 1,4%, като това представлява малко по-слаб растеж от прогнозите на властите в Атина и на Европейската комисия за експанзия от 1,6 на сто. Европейската комисия очаква ускоряване на гръцкия икономически растеж с 2,5% през тази година и с нови 2,5% през 2019-а година.
Графики на БВП на тримесечна и на годишна база
Агенция Ройтерс цитира икономиста Никос Магинас от Националната банка на Гърция, според който дълготрайните капиталови инвестиции са били основен двигател за икономическия растеж през последното тримесечие на миналата година на фона на избледняване на иначе силния туризъм, което обаче е нещо нормално за този период от годината. Той отбеляза, че брутното капиталообразуване е нараснало в края на 2017-а година с цели 27,8% спрямо третото тримесечие.
В същото време данните на Elsatat показват, че нетният експорт е оказал негативно влияние върху БВП през четвъртото тримесечие, тъй като износът се е свил с 2,3%, докато вносът е нараснал с 1,7 на сто. Частното потребление пък се е свило за посочения период с 0,4 на сто, което показва, че финансовото състояние на гръцките домакинства е все още доста нестабилно.
Страната продължава да се намира в третата си спасителна програма, която трябва да приключи през август, като властите в Атина се опитват да убеди гръцките международни кредитори, че най-накрая Гърция ще успее да се изправи на собствените си крака и без външна подкрепа.
"Гърция не може да продължава да се намира вечно в спасителна програма", заяви Деклан Костело (ръководител на мисията на Европейската комисия в Атина) на икономически форум в Делфи тази неделя, съобщава "Уолстрийт Джърнъл".
Трябва да се има предвид, че през миналата седмица в Атина стартираха дискусиите относно четвъртия и последен преглед на настоящата спасителна програма, като гръцкото правителство и неговите кредитори ще се съсредоточат върху окончателните реформи, които страната трябва да приложи. Ще се обсъжда и рамката на бъдещия надзор, от който Гърция вероятно ще има нужда след края на ерата на външните спасителни програми.
В тази връзка управителят на Гръцката централна банка Янис Стурнарас заяви, че страната ще се нуждае от предпазна европейска кредитна линия след месец август, за да се запази инвеститорското доверие, но на този етап властите в Атина изглежда не желаят подобно превантивно финансово споразумение.
Според Клаус Реглинг, който е ръководител на Европейския механизъм за стабилност (спасителния фонд на еврозоната), е "твърде рано" да бъде взето решение за предпазна кредитна линия, която "на този етап не изглежда необходима", имайки предвид настоящите добри пазарни условия (способността на Гърция да се самофинансира от външните дългови пазари).
"Правителството в Атина ще трябва да формулира подобно искане, но поне за момента то заявява ясно, че няма намерение да отправи подобна молба", допълни Реглинг, цитиран от "Уолстрийт Джърнъл".