Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рублата продължава да се обезценява

Снимка: БГНЕС

Във вторник рублата продължи да се обезценява, достигайки 63,7 рубли за долар и 78,5 за евро, пише „Ведомости“. Доларът преминава границата от 63 рубли за първи пък от края на 2016-а година.

Капиталовият пазар във вторник излъчваше разнопосочни сигнали – индексът на Московската борса възстанови 1,55 % от почти 9-процентното си пропадане в понеделник, докато индексът РТС задълбочи кризата си и се понижи с още 3,8 %.

В понеделник двата индекса регистрираха понижение съответно с 8,34 и 11,44 %.

Според анализаторите спадът на руската валута и на борсовите индекси е породен не само от новите американски санкции, но и от влошената ситуация в Сирия. Чуждестранните инвеститори изтеглят вложенията си в руски активи, а местните инвеститори ги следват, добавят анализаторите на „Ведомости“.

Под новите американски санкции попадат 24 руски бизнесмени и 15 компании, допълва изданието. Сред имената личат тези на Виктор Векселберг и на неговата фирма Renova, както и Олег Дерипаска, който е собственик на En+ Group и на "Русал" - една от водещите в света компании за производство на алуминий.  Според руското издание най-засегнат е именно алуминиевият магнат Олег Дерипаска, който е загубил в рамките на две денонощия около 1,3 милиарда долара.

Общо загубите на руските компании заради санкциите се оценяват от „Форбс“ на около 12 милиарда долара.

Само в рамките на търговията в понеделник, акциите на "Русал" се обезцениха с цели 50,4%, като в началото на днешната търговия те губят нови около 8% от стойността си. Акциите на En+ Group, която притежава 48% от "Русал" пък се обезцениха вчера с 34 на сто.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени