Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шефът на ЕЦБ Драги остава член на финансовия частен клуб Г-30 въпреки призивите да го напусне

Президентът на Европейската централна банка Марио Драги реши да остане член на непрозрачния клуб Г-30 на водещи фигури в областта на финансите въпреки призива на европейският омбудсман да го напусне, за да защити репутацията на ЕЦБ, съобщава Ройтерс.

Клубът Г-30 е частен форум на финансисти, икономисти и настоящи и бивши политици, които се срещат при затворени врати, за да обсъждат глобални икономически въпроси.

Европейският омбудсман Емили О'Райли препоръча на Марио Драги да се откаже от своето членство, за да се бори с "общественото възприятие", че независимостта на ЕЦБ като ключов банков надзор може да бъде компрометирана.

В сряда ЕЦБ отхвърли нейната препоръка, изтъквайки, че провежданите от Г-30 дискусии помагат да се разбере икономическото и финансовото развитие.

"ЕЦБ продължава да счита, че членството на президента в Г-30 е напълно съвместимо с независимостта, репутацията и почтеността на институцията и е най-важно да се вземе предвид, че това не води до конфликт на интереси", се посочва в специално изявление на централната банка.

В момента членовете на Г-30 включват както Марио Драги, така и централните банкери на Великобритания и Китай - Марк Карни и Джоу Сяоочуан, но също така и Джейкъб Френкел, който е изпълнителен директор на американския банков гигант JPMorgan и чието дъщерно дружество в Люксембург е под банковия надзор на ЕЦБ.

Членове на клуба са и управителят на UBS Аксел Вебер и главният изпълнителен директор на Credit Suisse Тиджан Тиам - две водещи швейцарски банки с няколко дъщерни дружества в рамките на еврозоната.

Европейският омбудсман О'Райли, чиито препоръки не са задължителни, все пак заяви, че не е намерила доказателства, че участието на Драги и на други длъжностни лица на Европейската централна банка в Г-30 е повлияло на дейността на ЕЦБ като банков надзор в еврозоната.

Тя обаче критикува описаната от нея като "потайна" група Г-30, включително как са избрани нейните членове и какво се е обсъждало на провежданите срещи. Емили О'Райли добави, че ЕЦБ трябва да затегне правилата си по отношение на обществените ангажименти.

Нейното разследването беше предизвикано от жалба на група активисти, известна като "Обсерватория Корпоративна Европа", която критикува ЕЦБ, че е твърде близо до частния финансовия сектор, върху който самата тя трябва да упражнява надзор. Това включва и допускането на финансисти да заемат повечето места в различните консултантски гrупи към ЕЦБ. В замяна на отправените критики, ЕЦБ започна да провежда срещи и с предприемачи, които са извън областта на финансите.

Ройтерс напомня, че по-рано тази година Марио Драги отхвърли призивите на европейски депутати, че финансистите, които дават съвети и обратна връзка към ЕЦБ да се регистрират официално като лобисти, твърдейки, че те само предоставят "информация" на централната банка.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна