Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изправеният стоеж и човешката походка изглежда са по-древни, отколкото се смяташе досега

Хоминиди ходели изправени като днешните хора преди повече от 3,5 милиона години

Ранните хоминиди са имали походка подобна на човешката преди появата на рода Хомо (чийто представител е съвременният човек Хомо сапиенс, лат. Homo sapiens), сочат резултатите от изследване, цитирано от ЮПИ и БТА. 

След като анализирали датиращи отпреди 3,6 милиона години следи от стъпки на хоминиди, авторите на изследването заключили, че ходенето на два крака се е появило по-рано, отколкото се предполагаше досега.

"Фосилизираните следи от стъпки са единственото директно доказателство за ходене в древността", обясни Дейвид Рейклън от университета на Аризона, допълвайки: "Получените резултати навеждат на мисълта, че преди 3,6 милиона години хоминиди ходели така, както това правят днешните хора. Макар да е имало някои различия, въпросните хоминиди вероятно са изглеждали като нас, когато ходели."

Най-ранните видове от рода Хомо, включително Хомо хабилис и Хомо еректус, са се появили преди 2-2,5 милиона години. Предхождащите ги видове са известни като хоминиди. 

Учени смятат, че хоминиди са започнали да ходят на два крака преди 7 милиона години, но приведената им стойка напомняла повече тази на предшествениците им, маймуните, отколкото изправената фигура на днешните хора. Опитвайки се да придобият по-ясна представа за стойката на ранните хоминиди, изследователите анализирали древни следи от стъпки, оставени на обекта Лаеголи в Танзания. Като сравняват дълбочината на следа, оставена от пръстите на крака, с онази на следа, оставена от петата, учените могат да създадат модел на придвижването на центъра на тежестта по време на ходенето.

Анализът, който бе представен на конференция по експериментална биология в Сан Диего, сочи, че хоминидите ходели по-изправени, отколкото се смяташе досега. По-изправената им стойка им позволявала да изминат по-големи разстояния, търсейки храна, като изразходват по-малко енергия за това. 

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени