Политическата криза се изостря в Италия след призив за импийчмънт на президента, който наложи вето върху избора на нов финансов министър, предаде Би Би Си.
Серджо Матарела заяви, че не може да назначи на поста евроскептика Паоло Савона (81 г.), като се аргументира с безпокойствата на инвеститорите.
Решението на президента, огласено късно в неделя, сложи край на стремежа на две популистки партии да формират коалиционно правителство.
Матарела (76 г.) каза, че би приел всеки предложен министър за поста, освен Савона, който бе нарекъл еврото „германска клетка“ и каза, че Италия се нуждае от план за излизане от единната европейска валута, „ако е необходимо“. "Конти обаче отказа да го смени и върна проучвателния мандат", добави той.
Президентът може сега да назначи технически премиер, но предсрочни избори изглеждат все по-вероятни. Той покани на среща Карло Котарели (64 г.) – бивш изпълнителен директор на Международния валутен фонд (МВФ), който може да сформира временен кабинет.
Популисткото движение „Пет звезди“ на Луиджи Ди Майо и десничарската партия „Лигата“ на Матео Салвини, които се опитваха да формират коалиционно правителство, остро разкритикуваха ветото на президента. Двамата лидери осъдиха ветото на Матарела, като казаха, че то е резултат от натиска на Германия, рейтингови агенции и финансови лобита.
Салвини, който бе най-големият защитник на Савона и също е евроскептик, заяви, че Италия не е „колония“ и че „не може Германия да ни казва какво да правим“.
„Защо просто не кажем, че в тази страна е безсмислено да гласуваме, тъй като рейтингови агенции и финансови лобита определят правителствата“, заяви Ди Майо и призова за импийчмънт на президента Матарела.
„Надявам се възможно най-скоро да дадем думата на италианците, но първо трябва да разчистим едно нещо. Първо – импийчмънт на президента…, след това избори“, каза той.