През април доходите на американците след облагане с данъци нараснаха със стабилно темпо за пети пореден месец, докато потребителските разходи отново се увеличиха по-силно от очакваното за втори пореден месец. Това е знак, че вътрешното потребление може би отново се превърна във важен генератор на икономическия растеж в САЩ през пролетта.
Според доклад на Департамента по търговия личните доходи, отразяващи печалбите на американците преди облагането с данъци от заплати, инвестиции и други източници, се повишиха през април с 0,3% на месечна база след растеж с 0,2% през март, потвърждавайки осредните прогнози на финансовите пазари.
В същото време обаче потребителските разходи, формиращи повече от две трети от икономическата активност в САЩ, нараснаха през април с цели 0,6% след тяхно повишение с 0,5% през март и очаквания за по-скромен растеж от 0,4 на сто. Трябва да се има предвид, че една от основните причини за поредното силно нарастване на потребителските разходи са растящите цени на бензина и на други енергийни продукти.
Департаментът по труда представи и данни, според които ценовият индекс на личните потребителски разходи (PCE индекс) се повишиха през април с 0,2% за трети пореден месец и с 2,0% спрямо година по-рано. Основният ценови индекс (основният PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши на месечна база с 0,2% и на годишна база с 1,8%.
Трябва да се има предвид, че целевото ниво на Фед е за годишна инфлация от 2 на сто, като данните за април са в подкрепа на политиката на централната банка за плавно повишаване на лихвените ставки. За последно Фед повиши през март федералната фондова лихва с четвърт процентни пункта до диапазона между 1,5% и 1,75%. След днешните данни инвеститорите оценяват на 91,3% шансовете за ново повишение на федералната фондова лихва с 0,25 пункта на заседанието на 12-ти и 13-ти юни.