В началото на новата седмица петролните фючърси се понижават с около процент на фона на растящите добиви на черното злато в Русия и САЩ, съобщава агенция Ройтерс.
Компанията за петролни услуги Baker Hughes отчете увеличаване през последната седмица на броя на функциониращите петролни кладенци в САЩ с един до 862 броя - най-висока бройка от март 2015 година насам. Това предполага, че добивите на американски суров петрол, които вече достигнаха рекордните 10,8 млн. барела на ден, ще продължават да нарастват.
Руската информационна агенция Интерфакс пък съобщи през уикенда, че добивите на петрол в страната са нараснали в началото на юни до 11,1 млн. барела дневно от нива малко под 11 млн. барела месец по-рано и над целевото ниво от около 10,5 млн. барела, договорено с партньорите на Русия от ОПЕК.
Агенция "Уолстрийт джърнъл" пък съобщи в петък, че най-влиятелният член на ОПЕК - Саудитска Арабия също е започнал да увеличава своите добиви през последните седмици с повече от 100 хиляди барела на ден. Това е довело до нарастване на общото производство на петрол в Саудитска Арабия към 10 милиона барела дневно и представлява първо нарастване, откакто в началото на 2017-а година влезе в сила споразумението за ограничаване на добивите в рамките на ОПЕК и на десетина други водещи производители, сред които и Русия.
Всички това доведе до спад на фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юли с 1,3% към 64,85 долара за барел, преди да последва известна ценова стабилизация в нива малко над 65,00 долара.
Фючърсите на петрола сорт Брент с доставка през август пък се понижиха с 1,1% към 75,52 долара за барел, след което търговията се концентрира около 75,80 долара - с 0,85% под нивата на затваряне в петък.
Трябва да се има предвид, че сигналите за повишаване на добивите идват преди очакваната с голям интерес среща на ОПЕК и съюзниците на картела на 22-ри юни във Виена.
От началото на 2017-а година насам ОПЕК и още 10 водещи производители извън картела, включително Русия, се споразумяха да ограничат общото производство с около 1,8 млн. барела на ден поне до края на тази година. Координираните съкращения на доставките допринесоха за рязко повишаване на цените на суровия петрол с повече от 40%. Последвалите геополитическите рискове за доставките от Иран и Венецуела (важни членове на ОПЕК) обаче накараха Саудитска Арабия и Русия да намекнат през последните седмици, че биха могли да започнат да отворят "петролното кранче" по-рано от планираното.
Именно притесненията около доставките на петрол от Венецуела и Иран предотвратяват едно по-рязко намаляване на цените на черното злато от техните три и поливна годишни върхове, достигнати през втората половина на месец май, когато фючърсите на американския лек суров петрол поскъпнаха до 72,9 долара за барел, а тези на петрола сорт Брент - до 80,50 долара за барел.