Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия подкрепи плановете на ОПЕК за номинално повишаване на добивите на петрол

Александър Новак
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия подкрепи през уикенда плановете на ОПЕК и в частност на Саудитска Арабия да бъде увеличено петролното производство с оглед на сигналите на затягане на пазарите на черно злато и по-високите цени, съобщава "Уолстрийт джърнъл".

В събота руският енергиен министър Александър Новак заяви, че неговата страна е подкрепила плана на Организацията на страните износителки на петрол да повиши номиналните добиви с едни милиона барела на ден от началото на следващия месец. Реалното увеличение обаче се очаква да бъде около и малко над 600 хил. барела дневно, имайки предвид решението на ОПЕК от петък, в което се говори само, че картелът ще се стреми да се придържа към цялостното ниво на съответствие от 100% на действащото от началото на 2017-а година споразумение за ограничаване на производството с 1,2 млн. барела дневно.

В официалното изявление на ОПЕК се напомня, че държавите-членки са превишили през май 2018-а година изискуемото ниво на съответствие, като то е достигнало 152% (т.е. те са добивали с около 1,8 млн. барела петрол по-малко на ден с оглед най-вече на сериозни проблеми с доставките от Венецуела), но ще се стремят от началото на следващия месец това ниво да се върна към 100%-ното изпълнение на одобреното през ноември 2016-а година споразумение за ограничаване на добивите (за ограничаване на ежедневния добив с 1,2 млн. барела в рамките на ОПЕК и с общо 1,8 млн. барела в рамките на ОПЕК+, включващ и Русия).

Александър Новак не даде ясен знак с колко точно ще бъдат увеличени добивите от страна на Русия, но повечето анализатори и икономисти предполагат, че става въпроса за до 300 хил. барела на ден, което означава, че т.нар. "ОПЕК+" ще повишат сумарно реалните добиви с около 1 млн. барела дневно. Той също така каза, че пробивът през миналия месец на цените на петрол сорт брент над психологическата бариера от 80 долара за барел е отразил изчистването на прекомерните глобални складови запаси и ребалансирането на пазара.

Участниците на петролните пазари бяха разочаровани от изхода на срещата на ОПЕК и последвалата я среща на ОПЕК+, тъй като имаше прогнози за по-солидно нарастване на производството с до 1,5 млн. барела на ден. Това разочарование доведе до здрав ръст на петролните цени в края на петъчната търговия, като фючърсите на петрола сорт брент с доставка през август нараснаха с 3,4% към 75,55 долара за барел, а фючърсите на американския лек суров петрол скочиха с цели 4,6% към 68,60 долара за барел.

В началото на настоящата седмица фючърсите на петрол сорт брент се понижават с 1,26% към 74,77 долара за барел, парирайки част от силното петъчно рали.

В същото време обаче фючърсите на американски лек суров петрол поскъпват с нови 0,5% към 68,85 долара за барел, реагирайки на данни на компанията за петролни услуги Baker Hughes, според които броят на функциониращите петролни кладенци в САЩ е намалял през последната седмица с един до 862 броя (първо понижение от 12 седмици насам).

Проблеми с доставките от Канада също допринасят за продължаващото и днес поскъпване на американските петролно фючърси. Анализатори на Goldman Sachs предупредиха пред агенция Ройтерс, че прекъсване на работата на канадските петролните инсталации Syncrude може да доведе до съществен недостиг в Северна Америка от около 360 хил. барела дневно през целия месец юли. Те добавиха, че това ще задълбочи сегашния световен петролен дефицит, което ще направи още по-наложително увеличаване на производството от страна на ОПЕК.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна