Дванадесет западни страни предупредиха днес, че противоречивата правосъдна реформа, предложена от румънски законодатели „спъва сътрудничеството, скрепено с международни закони“, предаде АФП.
В общото изявление, публикувано от посолството на САЩ в Букурещ и подкрепено от други страни, сред които Франция и Германия, Румъния се призовава „да избегне промени, които ще отслабят върховенството на закона или способността на Румъния за борба срещу организираната престъпност“.
Безпрецедентната намеса става след като румънският парламент одобри миналата седмица промени в наказателно-процесуалния кодекс, ограничаващи продължителността на някои наказателни разследвания, с които според критиците им се ограничава властта на съдебната система.
Парламентарна комисия пък започна днес обсъждането на още промени, които могат да помогнат на лидера на управляващите социалдемократи Ливиу Драгня да избегне влизането в затвора, въпреки че миналата седмица получи ефективна присъда от три години и половина затвор заради скандал с фиктивни работни места.
САЩ и другите подписали изявлението казват: „Ние следим отблизо промените в наказателните закони и оставаме обезпокоени, че някои вероятно ще затруднят сътрудничеството, скрепено с международни закони. Както и ще повлияят негативно на борбата срещу насилствените престъпления, транснационалната организирана престъпност, финансовите престъпления и срещу наркотиците и трафика на хора“.
Страните настояват още румънският парламент да ревизира промените като вземе предвид позициите на организации като Венецианската комисия – съвещателен орган към Съвета на Европа, съставен от независими експерти. Те искат още да бъзе съхранена независимостта на съдиите и прокуратурата“.
Освен САЩ, Франция и Германия, към общата позиция се присъединиха Белгия, Канада, Дания, Финландия, Люксембург, Холандия, Норвегия и Швейцария.