В четвъртък властите в Германия решиха да задържат окончателното отпускане на средства за Гърция по последна спасителна програма, което е показателно, колко трудно ще бъде на Атина да си възвърне финансовия суверенитет дори и след нейното излизане през август от осемгодишния режим на три международни спасителни програми.
Министрите на финансите в еврозоната, известни като Еврогрупата, одобриха на срещата си в четвъртък в Брюксел изплащането на последните общо 15 млрд. евро от помощта за Гърция, но в последните минути Германия отказа да подпише споразумението, съобщават агенциите "Уолстрийт джърнъл" и Блумбърг.
Временно отлагане е факт, след като в края на юни гръцкият премиер Алексис Ципрас обяви, че ще отложи планираното за това лято увеличаване на ДДС (данък добавената стойност) на пет острова в Егейско море, които са засегнати от миграционната криза.
Германия обаче заяви, че Гърция ще трябва да запълни отворената по този начин бюджетна дупка в размер на 28 млн. евро посредством други съкращения на разходите и главно от бюджета за отбрана, съобщи "Уолстрийт джърнъл".
Европейският комисар по икономическите въпроси Пиер Московиси обаче посочи пред репортери в Брюксел, че забавянето не заплашва самото плащане, което ще бъде извършено "своевременно". След края на третата спасителна програма през август Гърция ще остане в така наречения режим на засилен надзор, който ще включва тримесечни прегледи на нейните финанси, потвърди Московиси.
"Всички знаем, че самата сума не е много голяма", заяви Клаус Реглинг, който оглавява Европейския механизъм за стабилност (спасителния фонд на еврозоната), визирайки дупката в гръцкия бюджет от 28 млн. евро. Агенция Блумбърг информира, че гръцкото правителство се е ангажирало да повиши ставката на ДДС за егейските острови в края на годината и да компенсира загубените от това отлагане приходи. "Това беше важна стъпка, която се надяваме, че ще даде възможност и на Германия да одобри плащането", заключи Реглинг.