Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отслабване на икономическия растеж на Китай през второто тримесечие на годината

Икономическият растеж на Китай се забави слабо през второто тримесечие на годината на фона на полаганите от Пекин усилия за справяне с огромните държавни и корпоративни задължения и още преди ескалиращият търговски конфликт със САЩ да се отрази негативно на втората по сила световна икономика, показват данни на Националното статистически бюро.

Брутният вътрешен продукт нарасна през второто тримесечие с 1,8% спрямо началото на годината, когато китайската икономика се разшири с 1,4 на сто. В същото време обаче растежът на годишна база се забави очаквано до 6,7% от 6,8% през първото тримесечие, но през първите шест месец на 2018-а година БВП нарасна с 6,8 на сто спрямо година по-рано. Това все още представлява по-добро представяне на китайската икономика спрямо целта на властите в Пекин за растеж в рамките на цялата настояща година от около 6,5 на сто.

Според китайската статистика вътрешното потребление, което формира близо 80% от икономическия растеж през първите шест месеца на годината, отново е играло основна роля за относително добрата експанзия на втората по сила икономика в света. Това сякаш се потвърди от данни на Националното статистическо бюро, според които продажбите на дребно през юни се повишиха с 9,0% годишно след растеж с 8,5% месец по-рано и очаквания за увеличение с 8,8 на сто. От началото на годината китайските продажби на дребно нараснаха с 9,4% след тяхно повишение с 9,5% през първите пет месеца, но при техен растеж с 10,4% през същия период на 2017-а година.

Пореден повод за безпокойство обаче буди индустриалното производство, тъй като неговият растеж през юни се забави до двугодишно дъно от 6,0% спрямо 6,8% през май и под осреднена прогноза за повишение с 6,5 на сто. През първите шест месеца на годината индустриалното производство нарасна с 6,7% спрямо година по-рано след повишение с 6,9% през петте месеца до май и очаквания за растеж с 6,8 на сто.

Дълготрайните бизнес инвестиции също показаха по-слаб от очакваното увеличение. През първите шест месеца на настоящата година те нараснаха с едва 6,0% спрямо година по-рано след повишение с 6,1% през периода януари - май. Трябва да се има предвид, че бизнес инвестициите в инфраструктура се повишиха със 7,3%, което е далеч по-слабо от растежа с 21,1% през първите шест месеца на 2017-а година.

Днешните данни показват, че икономическият растеж в Китай през първото полугодие остава добър, но се очаква по-сериозно негово забавяне през втората половина на 2018-а с оглед на ескалиращата в последно време търговска война със САЩ, както и отслабващите в резултат на това инвестиции в промишлеността и в инфраструктурата.

По-рано този месец Вашингтон и Пекин определиха високи мита от 25% на стойност от по 34 млрд. долара за вноса на китайски и американски стоки, като от двете страни предстои въвеждането на тарифи за допълнителни стоки на стойност от по 16 млрд. долара. Администрацията на американския президент Тръмп пък заплаши да определи и мита от 10% за вноса на още китайски стоки на стойност от цели 200 млрд. долара.

Според редица икономисти тази търговска война може да намали китайския икономически растеж с между 0,2% и 0,5% в рамките на следващите 12 месеца.

Говорител на Националното статистическо бюро на Китай заяви в понеделник, че "външните несигурности се увеличават", въпреки че той се опита да омаловажи негативния ефект от търговския конфликт, като заяви, че всяко въздействие ще бъде "относително ограничено". Той също така отбеляза, че правителството наблюдава цените на соята и на другите селскостопански стоки и ще се противопостави на всички негативни ефекти като разшири търсенето и стабилизира очакванията.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени