Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-слаб растеж на заетостта в САЩ през юли, но при намаляване на безработицата под прага от 4%

През юли новоразкритите работни места в САЩ се увеличиха по-слабо от очакваното, но след солидна възходяща ревизия на данните за предходните два месеца, докато нивото на безработица се понижи обратно под прага от 4 на сто. Това е поредно доказателство за солидно представяне на трудовия пазар въпреки оплакванията на бизнеса във връзка с недостига на квалифицирана работна ръка.

Неселскостопанската трудова заетост се увеличи през юли със 157 000 работни места при осреднените очаквания на финансовите пазари за по-силно повишение с около 190 000, показват данни на Министерството на труда. В същото време данните за предходните два месеца претърпяха възходяща ревизия сумарно с 59 000, като тези за май бяха ревизирани нагоре до 268 000 (при предишна оценка за 244 000), а тези за месец юни - до 248 000 (при предишна оценка за растеж с 213 000).

По-слабият растеж при разкриването на нови работни места е малко вероятно да се дължи на ескалиращото търговско напрежение през последните седмици, а по-скоро на все по-големият недостиг на квалифициран персонал. Трябва да се има предвид, че през юли в САЩ имаше около 6,6 милиона броя незаети работни места.

През първите седем месеца на настоящата година бяха разкрити средномесечно 215 хиляди нови работни места, което е над техния средномесечен растеж със 182 000 през изминалата година, когато американската икономика успя да генерира 2,173 млн. нови работни места, съобщава Министерството на труда. Днешните данни са поредно доказателство, че 2018-а ще се окаже осмата поредна година с растеж на заетостта с най-малко 2 милиона. Това би представлявал едва вторият подобен период след предходния през 90-те години на миналия век, при който водещата световна икономика успя да създаде толкова много работни места за по-продължителен период.

Нивото на безработица се понижи очаквано до 3,9% от 4,0% през юни, доближавайки отново неговото 18-годишно дъно от 3,8%, достигнато през месец май (най-ниска безработица в САЩ от април 2000-а година насам, като по-ниски нива бяха отчетени за последно през далечната 1969-а година).

През юли в частния сектор на американската икономика бяха разкрити 170 000 работни места, в държавния сектор бяха съкратени 13 хиляди, докато заетостта в промишления сектор нарасна с 37 000, а в сферата на услугите - с 118 000 и в строителния сектор - с 19 000.

Средното почасово заплащане на труда в САЩ се увеличи през юли със 7 цента, или с 0,26% спрямо юни, достигайки 27,05 долара на час. На годишна база растежът на осредненото заплащане на труда стабилизира за пореден месец на ниво от 2,7%, оправдавайки очакванията на финансовите пазари за липса на по-сериозен инфлационен натиск в резултат на по-високите разходи за труд. Продължителността на средната работна седмица през юли се понижи до 34,5 часа от 34,6 часа месец по-рано.

Днешният доклад на Департамента по труда едва ли ще доведе до промяна на политиката на Федералния резерв за постепенно затягане на лихвените ставки и на очакванията за още две повишения на лихвите до края на годината. Данните за пазара за труда също така са в подкрепа на доброто представяне на американската икономика, която обаче продължава да бъде изложена на риск от търговските напрежения между Съединените щати и техни важни търговски партньори като Китай, ЕС, Канада и Мексико.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна