Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силно разширяване на търговския дефицит на САЩ през юли с близо 10% в резултат на растящ внос при намаляващ износ

През юли международният дефицит на САЩ при търговията със стоки и услуги се разшири с близо 10% спрямо юни, тъй като политиките на по-ниски данъци и на по-високи федерални разходи допринасят за увеличаване на вътрешното потребление, респективно на вноса, докато забавящият се икономически растеж зад граница и силният долар вредят на американския износ.

В рамките на юли американският търговски дефицит нарасна с 9,5% до 50,08 млрд. долара от 45,7 млрд. долара през юни и осреднена прогноза на финансовите пазари за дефицит в рамките на 50,2 млрд. долара, показват данни на Департамента по търговия. Това е най-големият по размер търговски дефицит от февруари насам, а неговото увеличение с близо 10% е най-солидното от близо три и половина години.

Причина за разширяването на дефицита е нарастването на американския внос с 0,9% до рекордните 261,2 млрд. долара при намаляване на износа с 1,0% до 211,1 млрд. долара.

За първите седем месеца на настоящата година вносът в САЩ се увеличи с 8,3% спрямо същия период на 2017-а, докато износът нарасна с 8,6%, но въпреки това търговският дефицит за периода януари - юли се разшири на годишна база със 7,0% до 377,88 млрд. долара и все още има риск да достигне през цялата 2018-а година рекордни за последното десетилетие нива от близо 600 млрд. долара.

Данните на Департамента по търговия показват, че наложените от САЩ високи мита на различни чуждестранни стоки все още не допринасят с нищо за свиване на търговския дефицит. Показателно е, че търговският дефицит с Китай (втория най-голям търговски партньор на САЩ) се разшири през юли също с около 10% до рекордно ниво от 36,83 млрд. долара спрямо дефицит за 33,48 млрд. долара месец по-рано. Това сякаш засилва вероятността президентът Доналд Тръмп да обяви в скоро време, дори още от утре (6-и септември),  облагането с високи мита на още вносни китайски стоки на стойност 200 млрд. долара.

Търговската дупка с Канада (най-големият търговски партньор на САЩ) се разшири още по-драматично - с цели 57,6% до 3,1 млрд. долара, докато търговският дефицит с ЕС нарасна с 50% до рекордно ниво от 17,6 млрд. долара, а дефицитът с Мексико се сви с 25,3% до 5,5 млрд. долара.

Една от основните причините, поради които търговският дефицит на САЩ продължава да се увеличава, е че американците са в по-добро финансово положение, отколкото потребителите в повечето от останалите държави. Те например могат да си позволят да харчат повече за внос на стоки като френско вино или немски автомобили. По-силният долар също така прави вноса по-евтин за американските потребители.

Трябва да се има предвид, че относително малкият търговски дефицит през второто тримесечие допринесе изненадващо с 1,17 процентни пункта към силния растеж на годишния БВП на САЩ с 4,2 на сто. Ако обаче тенденция от юли на разширяване на търговския дефицит остане в сила и през следващите месеци, това може да се отрази негативно върху американския икономически растеж през третото тримесечие.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени