В началото на петъчната търговия петролните фючърси се движат без ясно изразена посока, след като ден по-рано отбелязаха понижение в резултат на нови призиви на американския президент Доналд Тръмп към ОПЕК да намали цените на черното злато.
"Ние защитаваме страните от Близкия изток, те не биха били в безопасност много дълго без нас и въпреки това продължават да настояват за по-високи и по-високи цени на петрола! Ще го запомним. Монополът на ОПЕК трябва да намали цените сега! ", написа вчера в Туитър президентът на САЩ.
Този негов призив е факт само дни преди планираната за неделя (23-ти септември) среща в Алжир на "ОПЕК +" - страните-членки на картела и техните съюзници, включително Русия, на която ще се дискутира дали и с колко да се увеличат петролните доставки, за да се компенсира недостигът на ирански петрол в резултат на влизащия началото на ноември втори кръг от санкции на САЩ спрямо Техеран.
Туитър посланието на Тръмп доведе до понижение на петролните цени по време на вчерашната търговия, като фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през октомври, изтекли в четвъртък, се понижиха с 0,6% към 70,32 долара за барел, а фючърсите на петрола сорт "Брент" с доставка през ноември - с 0,9% към 78,70 долара за барел.
Търговията в петък стартира доста предпазливо, като ноемврийските фючърсите на американския лек суров петрол се повишават с 0,1% към 70,44 долара за барел, а на петрола сорт брент - с 0,22% към 78,96 долара.
С наближаването на 4-и ноември, когато влизат в сила санкциите на САЩ във връзка с износа на ирански петрол, цените се повишиха трайно с оглед на опасенията за недостиг при предлагането, който няма да може да бъде компенсиран. По-рано тази седмица пък се заговори, че Саудитска Арабия, която е и негласен лидер на ОПЕК, е намекнала, че би се чувствала комфортно с цени на петрола сорт "Брент" от над 80 долара за барел. Това доведе до спекулативни очаквания, че на предстоящата в неделя среща "ОПЕК+" е малко вероятно да се договорят за ново официално увеличение на добивите.
Трябва обаче да се има предвид, че на предходната аналогична среща през юни те увеличиха петролното производство, отчасти и в отговор на американски натиск. Последните призиви на Тръмп към ОПЕК да намали петролните цени могат да подновят очакванията, че "ОПЕК+" и в частност Саудитска Арабия могат да преосмислят тяхната позиция и да се ангажират с увеличение на петролните доставки, за да компенсират очаквания недостиг след санкциите на САЩ спрямо Иран, влизащи в сила през ноември.