Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влошаване на инвеститорските нагласи в еврозоната през октомври

През октомври нагласите на инвеститори и анализатори относно икономическото развитие в еврозоната се влошиха по-силно от очакваното с оглед на притеснения относно фискалната политика на Италия и в резултат на по-строгия контрол в автомобилната индустрия по отношение на правилата за отделяните вредни газови емисии, показват резултати от последно проучване на базираната във Франкфурт компания за пазарни изследвания Sentix.

Индексът на инвеститорското доверие на Sentix, определен от проучване сред 925 инвеститори в еврозоната, проведено между 4-т и 6-и октомври, се понижи до четиримесечно дъно от 11,4 пункта спрямо 12,0 пункта през септември и очаквания на финансовите пазари за по-скромно понижение към ниво от 11,7 пункта. Това представлява влошаване на инвеститорското доверие за втори пореден месец и негова най-ниска стойност от юни насам, когато индексът удари дъно от 9,3 пункта (най-ниско ниво от октомври 2016 година).

Индексът Sentix, измерващ текущата икономическа ситуация в еврозоната, се понижи от 35 пункта през септември до 33 пункта през октомври, достигайки най-ниско ниво от април 2017-а година насам, докато индексът на бъдещите инвеститорски нагласи се повиши слабо до -8,3 пункта от -8,8 пункта през предходния месец.

"Влошаването на индекса вероятно касае дискусията за автомобилния сектор в Германия и несигурността за бъдещата фискална политика на италианското правителство", посочи изпълнителният директор на Sentix - Манфред Хюбнер.

Трябва да се има предвид, че през миналата седмица германските производители на автомобили и правителството на Меркел постигнаха компромисно споразумение за намаляване на замърсяването от дизеловите автомобили, след като през февруари екологичните групировки спечелиха победа, която позволи на градовете в Германия да забранят използването на по-стари дизелови автомобили. Немското правителство поиска от производителите на автомобили да предложат на собствениците на по-стари дизелови модели различни търговски стимули и хардуерни корекции. Не всички производители на автомобили обаче се ангажираха с подобни реконструкциите, тъй като евентуалните хардуерните поправки ще струват милиарди евро и ще изядат маржа на тяхната печалба.

Инвеститорите също така се притесняват относно средносрочната фискална програма на Италия, като на този етап властите в Рим не се съобразяват с призивите на Европейската комисия за намаляване на планираните бюджетни дефицити в съответствие с правилата на ЕС.

Въпреки негативната дискусия относно автомобилната индустрия и въпросите около продължаващото съществуване на немското коалиционно правителство, индексът на инвеститорското доверие в Германия се повиши през октомври до 20,0 пункта от 18,1 пункта през септември. Индексът, измерващ бъдещите нагласи, нарасна от -11,0 пункта до -9,9 пункта, достигайки най-високо ниво от месец май насам, докато индексът на текущото икономическо представяне - до 53,0 пункта от 51,8 пункта. "Германската икономика се охлажда, но все още не е налице рецесия", посочи Манфред Хюбнер.

С оглед на продължаващото силно представяне на американската икономика преди изборите за Камарата на представителите през ноември, инвеститорските нагласи в САЩ нараства, като съответния индекс на Sentix се повишава през октомври до 25,3 пункта от 23,6 пункта през септември. Индексът на текущата икономическа ситуация удари пореден рекорден връх от 66,5 пункта спрямо 63,3 пункта през септември, докато индексът на бъдещите нагласи се подобри по-слабо до -9,5 пункта от -10,0 пункта месец по-рано.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна