Днес и утре Българското дружество за защита на птиците обучава деца в столичния зоопарк как да опазват природата чрез цветни пана-мозайки от капачки. Паната ще останат за постоянно в зоологическата градина, обясни Марияна Вълчева - съорганизатор на проявата:
„Сега ще залепяме капачки. В момента сме започнали да строим мозайката, която е за тази пъстърва, която живее в чистите планински реки. Следващата мозайка, която е с тази жаба дървестница, дъждовник“.
По този начин от една страна те се включват в артистична инициатива на открито, а от друга - ще имат принос в рециклирането на един от големите замърсители на природата - пластмасата, обясни Катерина Зарева, еколог в зоопарка.
"Върху петте пана, които се намират пред сградата Екологичният Научно-образователен център към Зоологическа градина – София, са изобразени пет различни животински вида, които обитават Европа. Всички те са застрашени и се срещат в екологичната мрежа "Натура 2000" - това са червеногуша гъска, къдроглав пеликан, дъждовник, дървесна жаба и балканска пъстърва. Всеки, който желае може да остави няколко капачки, да се включи в направата на мозайките, които ще останат за постоянна експозиция в зоопарка. По този начин тези пластмасови части, които използваме в ежедневието си, могат да послужат за направата на произведения на изкуството, което да има силно природозащитно и естетическо послание".
Инициативата ще се проведе от 10 до 18 часа като всеки, който желае може да донесе и свои капачки от пластмасови бутилки.