Президентът на Европейската централна банка Марио Драги заяви в четвъртък, че е уверен, че Италия и ЕК ще намерят решение на техния проблем относно бюджетните планове на Рим за 2019-а година, съобщава Ройтерс.
Неговите коментари са факт по време на пресконференция след края на редовното заседание на ЕЦБ и след като по-рано тази седмица Европейската комисия отхвърли проектобюджета на Италия за 2019-а година, подчертавайки, че това е безцеремонно нарушаване на правилата на ЕС за публичните разходи и настоявайки от Рим да представи нов бюджетен план в рамките на следващите три месеца, за да не бъде изправен пред дисциплинарни мерки.
Драги посочи, че ЕЦБ не е разгледала този въпрос по време на днешното си редовно заседание, тъй като това не касае провежданата от банката парична политика. Той обаче цитира заместник-председателя на ЕК Валдис Домбровскис, който също присъства на днешното заседание на ЕЦБ, да казва: "Трябва да спазваме и да прилагаме фискалните правила, но ние също така търсим диалог".
Шефът на ЕЦБ обаче отбеляза, че лично той вярва, че двете спорещи страни ще намерят решение на патовата ситуация с италианския бюджет. "Убеден съм, че ще бъде постигнато споразумение", каза Драги.
Коментирайки неотдавнашното поскъпване на доходността на италианските държавни облигации към 4 и 1/2 - годишни върхове, Марио Драги сподели, че макар и да има известно пренасочване към други пазари на облигации с оглед на проблемите в Италия, на този етап негативното отражение е ограничено.
Управителят на ЕЦБ призна, че има известно отслабване на възходящия импулс на икономическия растеж в еврозоната, но потвърди, че икономиката остава на пътя на широко базиран растеж и че банката ще продължи с плановете си за оттегляне от стимулиращата парична и лихвена политика.
Според Драги все още не е ясно, дали текущото забавяне се дължи на еднократни фактори, включващи влошаването на германската автомобилна промишленост в резултат на въведените от началото на септември нови емсионни стандарти, или на по-дългосрочни негативни фактори, визирайки и определените от него като "куп несигурност", свързани с търговския протекционизъм, напрежението на нововъзникващите и нестабилността на финансовите пазари.
"Достатъчно ли е тази промяна да ни накара да променим нашия базов сценарий? Отговорът е "НЕ", подчерта той на днешната си пресконференция, оправдавайки по този начин решението на ЕЦБ да запазят преценката си, че рисковете остават "в общи линии балансирани".
Марио Драги също така коментира, че Европейския паричен съюз ще остане "крехък и нестабилен" докато не бъдат осъществени всичките мерки за поддържане на съществуващите структури. "Когато казвам, че Европейският паричен съюз трябва да бъде завършен, имам предвид банковият съюз, както и единният капиталов пазар", добави той.
Относно въпроса с Брекзит, Драги предупреди, че задънената улица в преговорите между ЕС и Великобритания остава като възможност, тъй като наближава крайния срок на 29-и март 2019-а година. Според него това би могло да доведе до подготовката на частния сектор за твърд Брекзит - излизане на Обединеното кралство от ЕС без договорено търговско споразумение.
Шефът на ЕЦБ описа такъв сценарий по-скоро като финансово безпокойство и неудобство, отколкото като по-съществен риск за еврозоната като цяло.