„Например комисионните на застрахователните брокери надхвърлят 20%. Те са приблизително 200 милиона лв.“, каза той.
Няма как „Гражданската отговорност“ да струва 1000 лева, категоричен е Борислав Богоев.
„На 3,6 млн. по 1000 лв. гражданска отговорност – това са над 3,5 млрд. лв. Че то толкова не е премийният приход на целия застрахователен пазар от всички останали застраховки“, посочи експертът.
Богоев коментира и решението за отпадане на тавана на обезщетенията на близки на загиналите при ПТП-та.
“В този случай всяко решение, което не е свързано с ограничение на изплащаните лимити по неимуществени вреди, е вярно“, каза Богоев, който е бивш зам.-председател на КФН.
И определи като “грешно“ всяко решение, което “ограничава преките наследници“.
“Бих казал, че стана много добре, че се намеси премиерът със своето разумно предложение да се направи дебат и се видя какво е настроението в обществото. Застрахователите не могат да функционират сами за себе си, тяхната дейност е свързана с това да изплащат обезщетение при настъпване на застрахователни събития. Особено в застраховка като “Гражданска отговорност““, коментира той.
“Има държави в Европа, в които няма лимити по обезщетенията за неимуществени вреди. Така например е във Франция, там съдът може да присъди точно толкова, колкото реши за неимуществени вреди – няма горна граница“, коментира Богоев и допълни, че “нашият Застрахователен кодекс е ограничил до 2 милиона лева за едно пострадало лице и 10 милиона лева за повече от едно лице“.
Интервюто на Диана Дончева с Борислав Богоев можете да чуете от звуковия файл.