Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петролът брент стабилизира над 60 долара за барел след временно намаляване на добивите в Северно море

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Петролът сорт брент поскъпна за кратко над 61 долара за барел по време на търговията в сряда след информация за временно ограничаване на добивите на суров петрол в Северно море.

Най-голямото британско петролното находище "Бузард" в Северно море, изпомпващо близо 150 хил. барела на ден, временно преустанови дейността си, след като беше открита корозия на тръбопровода, свързващ го с Острова. В резултат на това бяха отменени три от декемврийските доставки на суров петрол през тръбопровода "Фортис", съобщава Ройтерс.

Новината допринесе за първоначален ръст на фючърсите на петрола сорт брент с доставка през януари към 61,27 долара за барел, преди обаче цените да се върна на нива около 60,50 долара.

Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през януари пък нараства с 0,55% към 51,85 долара за барел, опитвайки да парират част от драматичния спад с над 7% по време на т.нар. "Черен петък" към нива от близо 50 долара за барел (най-ниски цени от началото на октомври 2017-а година).

Възходящото движение на петролните фючърси обаче изглежда ограничено от оповестените късно снощи данни на Американския петрол институт (API), според които складовите запаси на суров петрол в САЩ са нараснали през седмицата до 23-ти ноември с близо 3,5 млн. барела.

                                                                                                                              Графика на петрола сорт брент

Снимка

Въпреки днешните опити за ценови отскок, петролът брент продължава да се търгува с близо 30% под неговия 4-годишен връх над 86 долара за барел, достигнат за кратко в началото на месец октомври. Трябва да се има предвид, че това рязко понижение на петролните цени през последните няколко седмици е сравнимо с ценовият колапс по време на глобалната финансова и икономическа криза през 2008-а година и е дори по-силно от понижението, отчетено през периода 2014-2015 година. И в двата предходни случая, ОПЕК беше принуден да договори ограничаване на производството, за да подкрепи цените на черното злато.

Подкрепа за текущия опит за стабилизация на петролните цени оказва предстоящото през следващата седмица важно заседание на ОПЕК и на неговите съюзници, включително Русия, на което се очаква намаляване на добивите. Според източници на Ройтерс от картела, "ОПЕК+" ще обсъдят на срещата си на 6-и и 7-и декември съкращаване на доставките на суров петрол с между 1 млн. и 1,4 млн. барела на ден, а дори и с малко повече.

Заседанието на ОПЕК във Виена ще следва срещата на лидерите на страните от Г-20, която ще се проведе в Аржентина този уикенд и на която се очаква да бъде обсъждана глобалната петрола политика.

Междувременно петролният министър на Саудитска Арабия Халид Ал-Фалих прогнозира в сряда, че 2019-а ще бъде година, в която пазарът на черното злато ще се окаже много стабилен. Той също така изрази увереност, че ще бъде постигнато решение за неговото стабилизиране.

В изказване по време на среща с неговия нигерийски колега, Ал-Фалих отдаде неотдавнашната нестабилност на петролния пазар на увеличените геополитически напрежения и подчерта, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) е независим орган, освободен от външен натиск. Той добави, че Саудитска Арабия не може и няма да намали едностранно производството на петрол, а само като част от едно такова евентуално решение в рамките на картела.



Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна