Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МВФ предупреди за забавяне на икономическия растеж на САЩ през следващите две години

Морис Обстфелд, икономически директор на МВФ
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Растежът на икономиката на САЩ ще се забави през 2019-а и 2020 година най-вече в резултат на по-слабото представяне на глобалната икономика, посочи пред репортери главният икономист на МВФ Морис Обстфелд преди напускането му на поста в края на годината.

"За останалата част на света изглежда, че въздухът вече излиза от балона (световната икономика започва да издиша), като това ще засегне и Съединените щати", посочи той в интервюта за "Уолстрийт джърнъл" и за "Файненшъл таймс".

"Ние отдавна предвиждаме малко по-нисък растеж в САЩ за 2019 година, от този, постигнат през настоящата година. Част от това отслабване ще се дължи на оттеглянето или дори на обръщането на някои от фискалните стимулиращи политики, предприемани от администрацията на президента Доналд Тръмп. Този процес (на по-слаб икономически растеж) вероятно ще бъде по-силно изразен през 2020-а, отколкото през 2019 година, според данните с които разполагаме. Икономическото забавяне извън САЩ, доколкото виждаме признаци за това, обаче изглежда по-драматично", предупреди Обстфелд.

Въпреки това той добави, че американската икономика все още показва признаци на експанзия, която е над потенциалните нива на растеж.

Морис Обстфелд също така отбеляза, че икономическите данни от Азия и Европа за третото тримесечие са били разочароващи. В Япония и Германия, например, БВП дори се сви. 

Трябва да е има предвид, че тези сравнително негативни коментари идват от страна на икономист, който по време на трите си години в МВФ често беше по-оптимистично настроен.

За пореден път Обстфелд отново изрази съжаление относно търговските напрежения, особено между САЩ и Китай, но и между САЩ и други търговски партньори, включително Европа, които напрежения заплашват глобалния растеж. Той обаче изключи възможността светът да стане свидетел на друга голяма депресия, подобна на тази през 30-те години на миналия век, когато "търговията напълно се срина натиска на търговските ограничения".

"Смятам, че сегашното напрежение може да се окаже вредно, защото голяма част от световните инвестиции и производство са обвързани с търговията, но не може да се говори за колапс, подобен на този от 30-те години на миналия век", отбеляза главният икономисти на МВФ.

В отделно интервю за телевизия CBS, управляващият директор на МВФ Кристин Лагард отново осъди търговското напрежение, което доведе до постоянно нарастващи митнически тарифи.

Попитана за скорошните антиправителствени протести във Франция, г-жа Лагард посочи, че без съмнение те ще имат негативен икономически ефект. "Това са много тъжни картини", отбеляза тя, визирайки телевизионните кадри на вандализъм и насилие по улиците на френската столица. "Аз съм истинска парижанка и това, което виждам да се случва в Париж, е изключително тъжно".

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна