Президентът на САЩ Доналд Тръмп може да обяви планове за предстояща среща на върха с китайския си колега Си Цзинпин, след като той разговаря в четвъртък с вицепремиера на Китай Лю Хъ, като в същото време може да сигнализира, че спорните търговски преговори между двете водещи икономики са близо до намиране на решение, съобщава "Уолстрийт джърнъл".
Според служител на американската администрация съобщението за евентуална конкретна дата на срещата на върха "вероятно" ще бъде факт по време на разговорите на Тръмп с Лю Хъ в Овалния кабинет на Белия дом по-късно в четвъртък (около 22:30ч. наше време). Източниците на "Уолстрийт джърнъл" обаче посочват, че провежданите през тази седмица дискусии остават тежки и тези планове могат да се променят.
Повече от година администрацията на Белия настоява Китай да направи фундаментални промени в своите индустриални политики, включително намаляване на държавните субсиди, както и да сложи край на натиска върху американските компании да прехвърлят технологии на китайските си партньори. Вашингтон също така настояват Пекин да осигури по-добра защита на интелектуалната собственост на САЩ. Освен това САЩ се стремят към намаляване на китайските митнически тарифи и на други пречки пред американския износ, както и към голямо увеличаване на на продажбите на американски стоки и услуги в Китай.
В сряда официалните представители на САЩ и Китай започнаха деветия кръг от преговорите с цел по-нататъшно намаляване на различията в продължаващата търговска война, която задълбочи несигурността за бизнеса и инвеститорите и хвърли сериозна сянка върху перспективите пред глобалната икономика. Последната сесия преговори на американска земя следват разговорите, които се проведоха през миналата седмица в Пекин.
Висшият икономически съветник в Белия дом - Лари Къдлоу отбеляза снощи, че е постигнат "добър напредък", след като американският търговски представител Робърт Лайтхайзер и финансовият министър Стивън Мнучин се срещнаха в китайската столица с делегация начело с вицепремиера Лю Хъ.
Самият Лю Хъ вече се намира във Вашингтон, като в четвъртък следобед се очаква да се срещне президента Доналд Тръмп, показва график в Белия дом, публикуван в сряда. Според информацията на "Уолстрийт джърнъл" именно след тези разговори може да се стигне до обявяването на дата за среща на върха между президентите на двете държави - Доналд Тръмп и Си Цзинпин, на която официално да бъде подписана търговската сделка.
Лари Къдлоу изрази оптимизъм, че преговарящите страни ще успеят още тази седмица да стеснят областите на разногласия. "Китайските представители ще бъдат тук три дни, може би и повече", посочи той снощи пред репортери по време на кръгла маса, спонсорирана от Christian Science Monitor.
И други американски представители заявиха, че са били окуражени от тона на преговорите досега. Майрън Брилиант, който е ръководител на международните отношения в Търговската камара на САЩ, посочи във вторник, че двете преговарящи страни се намират на 90% от пътя за постигане на споразумение, но в същото време предупреди, че "последните 10% са най-трудната и най-сложна част от разговорите".
Редица анализатори обаче отбелязват, че има поне два основни въпроса, които пречат за постигане на окончателно споразумение.
Според първият въпрос, Доналд Тръмп настоява да останат поне митата от 25%, които САЩ наложи през миналата година върху вноса на китайски стоки за 50 млрд. долара, като начин да се запази натиска върху Пекин, докато Китай настоява премахването на всички мита след постигането на търговска сделка.
Вторият спорен въпрос касае разработването на механизъм от двете страни, който да гарантира, че Китай ще изпълни всички ангажименти, които ще бъдат поети в самото споразумение. Администрацията на Белия дом изразява недоволство, че Китай многократно не е успял да спази обещанията, направени по време на предишни търговски преговори.