Основателят на сайта за разкрития Джулиан Асанж е задържан, след като прекара години в еквадорското посолство в Лондон, предаде АФП. Новината бе потвърдена от британския вътрешен министър Саджид Джавид, който заяви, че Асанж (47 г.) ще бъде изправен пред съд. По-късно лондонските власти съобщиха, че САЩ са поискали екстрадицията му и арестът е по поискане на Вашингтон.
САЩ го обвиняват в опит за получаване на достъп до класифициран правителствен компютър заедно с бившия анализатор от американската армия Челси Манинг през 2010 г. Максималната присъда, която го заплашва, е 5 г. затвор, обяви американското правосъдно министерство.
Британската полиция уточни, че е била поканена в посолството, след като Еквадор прекратил предоставеното убежище. Асанж живееше в дипломатическата мисия през последните 7 години. Oт декември 2017 г. той има и еквадорско гражданство, което днес му бе отнето от властите в Кито.
През април 2017 г. директорът на ЦРУ Майк Помпейо нарече „Уикилийкс“ „недържавна враждебна разузнавателна служба, подстрекавана от страни като Русия“, но официални обвинения срещу Асанж не бяха повдигани до днес. В последните месеци свързани с него американски граждани съобщиха, че са били разпитвани от властите.
Отделно той е заподозрян в изнасилване в Швеция, където е заплашен от арест, ако посети скандинавската страна преди август 2020 г.
Президентът на Еквадор Ленин Морено съобщи, че е отнел убежището на Асанж заради негови непрекъснати нарушения на международни конвенции.
От „Уикилийкс“ обявиха това решение за незаконно и потвърдиха, че еквадорският посланик е поканил полицията в сградата, за да извърши ареста.
„Еквадор незаконно е прекратил политическото убежище на Асанж в нарушение на международното право“, се посочва в съобщение в Туитър.
Роденият в Австралия Асанж отказваше да напусне посолството и заявяваше, че ще бъде екстрадиран в САЩ заради дейността на сайта си.
Един от ударите на „Уикилийкс“ по Вашингтон бе публикуването на хиляди секретни дипломатически грами, изпратени от посолства в целия свят до Държавния департамент.
Сайтът е критикуван за липса на критики и разкрития за Русия.
„Надяваме се правата на Джулиан Асанж да бъдат спазвани“, заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова нарече във Фейсбук ареста „ръка на "демокрацията“, която стиска гърлото на свободата“.
Асанж остава в полицейски участък в центъра на Лондон до явяването му пред съд „колкото се може да по-скоро“, се посочва в съобщение на Скотланд Ярд.
Лондон няма да екстрадира Асанж в САЩ, ако той е изправен пред възможността за смъртна присъда там, заяви зам. външният министър на Великобритания Алън Дънкан.
Едуард Сноудън, който разобличи методите за шпионаж на Агенцията за национална сигурност на САЩ, нарече ареста „мрачен момент“ в историята на свободата на пресата.
Приоритет за Обединеното кралство трябва да бъде свободата на изразяване и защитата на ролята на журналистите, включително и техните източници на информация. Това се казва в позиция на организацията "Репортери без граници", изразена по повод ареста на създателя на Уикилийкс Джулан Асанж.
От "Репортери без граници" призовават от Обединеното кралство да се "въздържат" да удовлетворят искането на САЩ за екстрадиция на Асанж. По този начин ще бъдат санкционирани неговите "подобни на журналистически" действия, казват от организацията и определят това като "опасен прецедент". Информацията в "Уикилийкс" е от обществен интерес, следователно не бива да има наказателни мерки за изнасянето й, категорични са от организацията.
Оттам припомнят, че Обединеното кралство и Съединените щати се нареждат на 40 и 45-то място в класацията за свобода на медиите, в която участват 180 държави.
Джулиан Асанж бе критикуван като привърженик на конспиративни теории, който бяга от правосъдието, но днешното разкритие за искане за екстрадирането му в САЩ сочи към друга ключова причина за укриването му.
Както се оказа британската полиция го е задържала за нарушаване на гаранцията по дело за изнасилване в Швеция, за което днес стана ясно, че може да бъде възобновено. Но и за по-рано неизвестно искане за екстрадиция в САЩ.
Асанж винаги е отричал обвиненията в Швеция, заявявайки, че са политически мотивирани и е изразявал опасения за план да бъде пратен на съд в САЩ. През 2010 г. той оглавяваше „Уикилийкс“, която разкриваше правителствени тайни в целия свят и в частност в САЩ.
Активисти за прозрачност приветстваха разкритията за смърт на цивилни, мъчения и тайни военни операции с публикуването на 500 000 документи за войните в Ирак и Афганистан.
Но САЩ и техните съюзници обвиняват Асанж в излагане на човешки животи на риск с публикуването на информация за информатори, разузнавателни техники и ключови инфраструктурни обекти.
След ареста „Уикилийкс“ обяви, че „мощни играчи, включително ЦРУ, са били ангажирани в сложна схема за делегитимизиране и затварянето“ на основателя на организацията.