Американският президент Доналд Тръмп отново атакува политика на Федералния резерв, завявайки, че ако централната банка на САЩ си беше вършила работата както трябва, пазарът на акции на Уолстрийт би трябвало да нарасне допълнително с между 18% и 35%, а БВП на страната щеше да се повиши с над 4% вместо с настоящите 3 на сто.
Използвайки любимата си медия за отправяне на послания - Туитър, Тръмп написа в неделя:
"Ако Федералният резерв беше свършил работата си както трябва, което не беше факт, фондовата борса би била нагоре с допълнителни 5000 до 10 000 пункта, а БВП на САЩ би бил над 4% вместо 3% ... без почти никаква инфлация. "Количественото затягане" на Фед беше убиец, трябваше да се направи точно обратното!".
Имайки предвид, че Тръмп визира индекса на сините чипове "Дау Джоунс" (DJIA), предполагаемото от него допълнително повишение с 5000 до 10 000 пункта означава, че ако Фед не провеждаше до неотдавна политика на постепенно затягане (повишаване) на лихвите, DJIA би трябвало да нарасне с още между 18% и 35%.
Изглежда че американският президент не доволен от факта, че откакто той беше избран за президент през ноември 2016-а година пазарната стойност на акциите, търгувани на Уолстрийт, се увеличи с 9,1 трлн. долара, или с цели 35,6 на сто.
Индексът DJIA приключи петъчната търговия с ръст от близо 270 пункта (повишение с 1,03%) благодарение на по-силния от очакваното финансова отчет за първото тримесечие на голямата американска банка JP Morgan Chase. Търговията затвори на ниво от 26 412,3 пункта, което е недалеч от неговия рекорден исторически връх от 3-ти октомври 2018-а година около 26 951,81 пункта. Според предположението на Тръмп, ако Фед не беше провеждал затягаща лихвена политика DJIA вече трябваше да бъде на нива от над 36 000 пункта.
Напоследък Доналд Тръмп доста често атакува Федералния резерв относно повишаването на лихвените проценти и постоянно призовава централните банкери да се върнат към политиките, които подкрепяха финансовите пазари по време на последната голяма криза, включително и чрез възобновяване на програмата за закупуване на облигации от страна на Фед, известна като "количествени облекчения".
"Бих казал, че по отношение на "количественото затягане" (доскорошната политика на Фед на постепенно намаляване на огромния финансова баланс, натрупан чрез стимулиращите финансови програми по време на кризата), всъщност сега трябва да има "количествено облекчение", посочи той през миналата седмица.
Туитът на Доналд Тръмп се появява на фона на опозицията в Сената на двете негово предложения за нови членове на борда на Федералния резерв - Хърман Кейн и Стивън Мур, тъй като и двамата кандидати са едни от отявлените критици на Фед.