Китай е напълно готов да защити интересите си в търговската си война със САЩ, но се надява, че Съединените щати могат да разрешат проблемите посредством диалог, а не с едностранни стъпки, съобщи в четвъртък Китайското министерство на търговията.
"Китай има решителността и капацитета да защитава своите интереси, но се надява, че може да се срещне със САЩ по средата на вече извървения от двете водещи икономики път", заяви пред репортери говорителят на министерството Гао Фън, съобщава Ройтерс.
Той допълни, че Китай се противопоставя на едностранно наложени тарифи и няма да се поддаде на никакъв натиск. "Ако САЩ въведат новите мита, Китай ще предприеме необходимите контрамерки", подчерта той, но отказа да навлезе в по-голяма конкретика.
Втвърденият тон на властите в Пекин вероятно е в отговор на отправените от Доналд Тръмп обвинения спрямо Китай и е факт часове преди пристигането във Вашингтон на китайската делегация начело с вицепремиер Лю Хъ. Делегацията ще проведе в четвъртък и в петък разговори с американските официални преговарящи в опит да бъдат спасени многомесечните усилия за постигане на търговска сделка преди влизащото от утре в САЩ повишение на митата до 25% от 10% върху вноса на китайски стоки на стойност 200 млрд. долара. Освен тези по-високи мита, Тръмп заплаши в неделя да наложи мита от 25% и на допълнителен китайски внос на стойност 325 млрд. долара.
Постигането на сделка изисква усилия и от двете страни, посочи Гао Фън, добавяйки, че Китай е демонстрирал цялостната си откровеност и искреност, като е изпратил търговската си делегация в САЩ въпреки отправените от Вашингтон тарифни заплахи.
Той също така отбеляза, че според Китай обвиненията на САЩ в кражба на интелектуална собственост са неприемливи, като тези обвинения са "лишени от факти" и неговата страна никога не е принуждавала трансфер на технологии в миналото.
Тези последни коментари на Гао Фън сякаш потвърждават вчерашната информация на Ройтерс, че Китай е върнал на САЩ проекта за търговско споразумение с големи промени в текста по отношение на почти всички основни американски искания, включително тези, свързани с кражбата на интелектуална собственост, принудителни трансфери на технологии, търговски тайни, политика на конкуренцията, манипулиране на валутните курсове и достъпа до финансови услуги.
Именно този напълно променен китайски проект за търговско споразумение вероятно накара Доналд Тръмп да отправи през последните дни серия от заплахи спрямо Китай, включващи и рязкото повишаване от петък на митата върху вноса на китайски стоки.
Втвърденият тон на китайските власти вероятно ще задълбочи допълнително напрежение на световните финансови пазари.