Търговският дефицит на САЩ се разшири слабо през март, тъй като изненадващо добрият икономически растеж през първото тримесечие подкрепи стабилното увеличаване на вноса за сметка на малко по-скромното нарастване на износа, показват данни на Департамента по търговия. Въпреки това, той продължава да се задържа под нивата от преди година, което е знак, че търговският дефицит може и да не окаже през настоящата година толкова силно негативно влияние върху икономическия растеж, колкото през 2018-а година.
През март 2019-а международният дефицит на САЩ при търговията със стоки и услуги се увеличи с 1,5% до 50,00 млрд. долара от 49,3 млрд. долара през февруари и очаквания на финансовите пазари за разширяване на дефицита към 50,1 млрд. долара.
Американският износ нарасна през март с 1,0% месечна база до 211,97 млрд. долара, най-вече в резултат на увеличения експорт за Китай на горива и на соя. Само в рамките на месец март износът на соя нарасна с цели 39% спрямо предходния месец, достигайки размер от 1,95 млрд. долара на фона на отслабващото по това време търговско напрежение между САЩ и Китай.
В същото време вносът в САЩ се повиши с 1,1% до 261,97 млрд. долара, отразявайки увеличаване на промишлените доставки от Германия и Япония, като вносът в частност от Германия достигна рекордна стойност.
Американският дефицит при търговията със стоки и услуги с Китай пък се сви през март до 28,27 млрд. долара от 30,12 млрд. долара през февруари, достигайки най-ниско ниво от април 2016-а година. Износът в посока Китай нарасна с 15% до 10,53 млрд. долара, докато вносът от Китай се понижи с 1,2% до 38,8 млрд. долара на фона на отбелязания по това време прогрес в търговските преговори между двете световни икономически сили. Дефицитът на САЩ спрямо Китай само при търговията със стоки пък се понижи с 16,2% до 20,7 млрд. долара, достигайки най-ниско ниво от март 2014-а година, тъй като вносът на китайски стоки се сви с 6,1 на сто.
Днешните данни потвърждават предварителната оценка на Департамента по търговия, че по-малкият търговски дефицит в началото на годината допринесе с 1,03 процентни пункта за изненадващо добрия растеж на БВП на САЩ с 3,2% през първото тримесечие на годината.
Все по-отчетливите сигнали през последните дни за нова ескалация на търговско напрежение между САЩ и Китай обаче могат да подкопаят в бъдеще тази позитивна траектория на американския търговски дефицит, ако действително се стигне до провал в стартиращия днес последен кръг на търговските преговори между двете най-големи икономики в света.