Китай обмисля най-големите промени във фючърсните си пазари от 2015-а година насам, които да позволят на глобалните инвеститори безпрецедентен достъп до тези финансови борси, като ще се улесни извършването на т.нар. "мечи" сделки (право за необезпечени продажби на фючърси), съобщава в четвъртък агенция Блумбърг, позовавайки се на неназовани официални китайски представители.
Предложените промени, които все още се обсъждат от регулаторните органи, ще премахнат забраната за необезпечени залози срещу пазара и ще позволят на чужденците да търгуват стокови и фондови фючърси без одобрена от правителството квота.
Китайската борса за финансови фючърси също така обмисля нова гама от продукти, включително фючърси на MSCI China A Index, посочва източниците на Блумбърг. Борсата планира да въведе и фондов индекс на променливостта (equity volatility index, подобен на индекса VIX на Уолстрийт), който в крайна сметка може да послужи като основа на договори за дериватни финансови инструменти.
Това предполага, че Китай продължава напред с усилията си да отвори своята финансова система въпреки засилващата се търговска война със САЩ. По-разхлабените ограничения за търгуване на фондови индексни фючърси не само ще вдъхнат живот на пазар, който китайските пазарни регулатори "убиха ефективно" през 2015-а година, но те биха помогнали да привлекат задгранични финансови потоци в момент, когато Китай се нуждае от целия наличен чуждестранен капитал, който може да получи.
Дори и след като акциите на китайските компании вече спечелиха от включването им в глобалните фондови индекси на MSCI Inc., някои международни инвеститори все още не са склонни да увеличават експозициите си на капиталовите пазари в Китай поради недостиг на финансови инструменти за хеджиране.
Според информацията на Блумбърг все още няма ясен график за въвеждане на новите правила, но през последните месеци подготовката на регулаторните органите набира скорост. Въпреки че фючърсите договори, свързани със суров и желязна руда, вече са напълно отворени за чуждите инвеститори, планираните промени биха разширили достъпа до целия фючърсен стоков пазар, посочиха източниците на агенцията, които поискаха да останат анонимни.
От Китайската борса за финансови фючърси (China Financial Futures Exchange), както и от Китайската комисия за регулация на ценните книжа на този етап отказаха коментар на информацията.
Въпреки това акциите на фючърсно-обвързани китайски компании реагира позитивно на информацията, като акциите на Chine CIFCO Investment Co. нараснаха със 7,7% и на Jiangsu Holly Corp. - 4,4% през днешната търговия на Шанхайската борса.
Според данни на Китайската централна банка, към края на март чуждестранни институции и физически лица са притежавали около 3% от вътрешните китайски акции и около 2% от китайските облигации. През март шефът на централната банка И Ган заяви, че повечето инструменти за хеджиране ще бъдат част от финансовото отваряне на Китай.