Европейските акции поскъпват към близо двегодишни върхове, задълбочавайки възходящото движение от предходната сесия на търговия с оглед на подновения инвеститорски оптимизъм относно хода на търговските преговори САЩ-Китай и САЩ-ЕС, визирайки коментарите на американския търговски министър Уилбър Рос.
Водещите фондови на основните борси на стария континент нарастват с около и над 1%, намирайки допълнителна подкрепа и от последно проучване на агенция Sentix, показващо рязък отскок на икономическите нагласи на европейските инвеститорите през ноември. В същото време инвеститорите сякаш игнорират окончателните резултати от редовното ежемесечно проучване на IHS Markit, показващи свиване на промишлената активност в еврозоната за девети пореден месец.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нараства с 0,9% и веч есе търгува в най-високо ниво от януари 2018-а година насам.
Все по-ясните сигнали за предстоящо подписване на "първата фаза" от търговска сделка между Вашингтон и Пекин се отразява доста позитивно на тарифно зависимите европейски минно-добивни компании, чийто подиндекс SXPP (STOXX Europe 600 Basic Resources Index) се повишава с 2,5%.
Скок с над 3% бележи и подиндекса на автомобилния сектор SXAP (STOXX Europe 600 Automobiles & Parts Index), който продължава да намира подкрепа от сливането на Fiat Chrysler с Peugeot, както и от коментарите на Уилбър Рос, че САЩ могат да отложат планираното увеличение на митата върху вноса на европейски автомобили.
Акциите на BMW поскъпват с 2,8%, тъй като германския автомобилостроител е и най-големият износител на автомобили за САЩ. Само месец по-рано компанията предупреди, че ескалация на търговската война може да заплаши работните места в нейния завод в Южна Каролина, която изнася близо 70% от своето производство.
Ръст с близо 9% бележат акциите на Siemens Healthineers, след като немската медицинска технологична компания отчете по-добри от очаквано печалби през последното тримесечие.
Основният индекс на борсата във Франкфурт DAX 30 се повишава с 1,3% към 13 127 пункта, достигайки най-високо ниво от юни 2018-а година, докато френският индекс CAC 40 нараства с 1% към най-високо ниво от началото на 2007-а година насам.
Британският индекс FTSE100 също се повишава с около 1% и се търгува в най-високо ниво от началото на миналия месец (от 1-ви октомври насам) благодарение отчасти на поскъпване на акциите на International Consolidated Airlines Group с 1,4%, след като компанията-майка на British Airways обяви, че закупува испанския превозвач Air Europe за 1 млрд. евро.
Скок със 7,75% регистрират акциите на Ryanair Holdings, тъй като голямата ирландска нискотарифна самолетна компания също пред по-силни от очакваното данни за нетната печалба през последните шест месеца. Рязкото поскъпване на нейните акции допринесе за повишение с 1,56% на общия фондов индекс на борсата в Дъблин.
Фючърсите на основните американски индекси също бележат поредно повишение преди старта на търговията на Уолстрийт, като фючърсите на DJIA нараства със 125 пункта (с 0,46%) след петъчен ръст с 1,11%. Под този начин и индексът на сините чипове DJIA е на път да достигне през настоящата седмица рекордни върхове подобно на индексите S&P500 и Nasdaq Composite, които приключиха петъчната търговия със солидни повишения съответно с 0,97% и с 1,13%, достигайки исторически нива след доста добрия доклад за състоянието на американския трудов пазар през октомври.
Преди старта на днешната търговия фючърси на S&P500 се повишава с 0,5%, а на Nasdaq100 - с 0,6% и се очаква да достигнат по време на редовната търговия на Уолстрийт поредни рекордни върхове.