Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Първата фаза" на търговската сделка между САЩ и Китай може да не бъде завършена тази година

Приключването на „първа фаза“ от търговско споразумение между САЩ и Китай може да се отложи за следващата година, твърдят търговски експерти и лица, близки до Белия дом, тъй като Пекин призовава за по-обширна отмяна на съществуващите тарифи, а администрацията на Тръмп контрира с повишени изисквания, предаде Ройтерс.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и министърът на финансите Стивън Мнучин заявиха на пресконференция на 11 октомври , че постигането на междинната търговска сделка с Китай може да отнеме още пет седмици. Малко повече от пет седмици по-късно обаче сделката все още не се вижда на хоризонта и преговорите могат дори да се усложнят, съобщиха пред Ройтерс търговските експерти и лица, запознати с хода на разговорите.

Тръмп и американският търговски представител Робърт Лайтхайзър приемат, че отмяна на тарифите при сделка, която не успява да реши основните проблеми с интелектуалната собственост и с трансфера на технологии, няма да се разглежда като добра за САЩ, заяви източник на Ройтерс, информиран по въпроса.

По-рано официални лица от Пекин предложиха китайският президент Си Цзинпин и Доналд Тръмп да подпишат "първата фаза" на сделка в началото на декември. Някои експерти посочват, че следващата евентуална дата е 15 декември, когато по плана трябва да бъдат въведени американски тарифи за китайски стоки на стойност около 156 млрд. долара, включително артикули за ваканционни подаръци като електроника и коледни украси.

"Ако разговорите наистина вървят добре, това вдигане на митата ще бъде спрямо", заяви Кристиан Уитън, старши сътрудник по стратегия и търговия в Центъра за национален интерес и бивш съветник в администрациите на Тръмп и на Джордж У. Буш. "Ако не, САЩ ще приложи новите тарифи и това ще прехвърли преговорната "игра" с Китай за следващата година".

Репресията срещу протестиращите в Хонконг също може да усложни приключването на търговската сделка, допълва Ройтерс. Във вторник вечерта Сенатът на САЩ прие законопроект, в който осъди репресията и обеща подкрепа за Хонконг, като този закон веднага беше критикуван от Пекин.

Преговорите също така са усложнени от конфликти в рамките на Белия дом относно най-добрия подход към Китай и от факта, че Тръмп би могъл да наложи вето на всяка договорена сделка в последния момент.

"Китай ще трябва да сключи сделка, която ми харесва", заяви Тръмп във вторник на заседание на кабинета. "Ако не сключим сделка с Китай, просто ще повиша тарифите още повече", допълни той. Подобно беше негово изказване и в сряда, пред той да замине в Остин, Тексас, където да разгледа завода на "Епъл".

Някои китайски и търговски експерти, запознати с разговорите, посочиха за Ройтерс, че все още са оптимисти, че споразумението може да се сключи през следващите няколко седмици.

В същото време правителството на САЩ започна да издава нови 90-дневни лицензи за някои американски компании да доставят компоненти на "Хуавей" (Huawei Technologies Co Ltd) - най-големият производител на телекомуникационно оборудване в света, чието включване в т.нар. "черен списък" на САЩ през месец май беше друга спорна точка в хода на преговорите с Китай.

Независимо от това, китайските медийни специалисти също твърдят, че се отнасят песимистично по въпроса за предстояща сделка. "Малцина китайци вярват, че Китай и САЩ могат скоро да постигнат споразумение", заяви в сряда Ху Ксин, редактор на подкрепяният от китайската държава таблоид Global Times.

Според него "Китай иска сделка, но е подготвен за най-лошия сценарий - продължителна търговска война".

Уолстрийт реагари негативно на информацията на Ройтерс и на опасенията, че в скоро време няма да одобрена "първата фаза" на търговската сделка САЩ-Китай.
И трите основни фондови индекса се понижиха за мунижи с близо 1%, преди спадът има да се ограничи наполовина. Около часа преди края на днешната търговия индексът DJIA се понижава с 0,51%, широкият индекс S&P500 - с 0,48% и технологичният индекс Nasdaq Composite - с 0,6%.

Повод за ограничаването на спада на американските акции даде изявление на заместник-прессекретарят на Белия дом Джуд Диър, според което търговската сделка между Съединените щати и Китай се договаря, по-специално споразумението от нейната "първа фаза".

Г-жа Диър заяви пред репортери: "Преговорите продължават и се постига напредък по текста на споразумението от първата фаза".




Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна