Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОИСР: Забавяне на глобалния растеж през тази и следващата година до посткризисно дъно от 2,9%

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) намали отново прогнозата си за световния растеж до най-ниско ниво от последната глобална финансова и икономическа криза насам на фона на постоянната политическа несигурност, напрежението между САЩ и Китай и слабите търговски и инвестиционни потоци.

Базираната в Париж международна организация обаче предупреди и за наличието на по-системни предизвикателства пред световната икономика, свързани с изменението на климата, цифорвите технологии и факта, че търговската война е само част от по-голяма промяна в глобалния ред.

Според оповестения в четвъртък последен осъвременен доклад на ОИСР за икономическите перспективи, глобалната икономика ще нарасне през настоящата година с едва 2,9% след повишение с 3,6% през 2018 година, потвърждавайки предишна прогноза от септември. За 2020 година обаче прогнозата за растежа беше занижено до 2,9% от 3,0%, което означава, че експанзията на световната икономика през тази и следващата година ще се окаже най-слабата след края на последната глобална финансова криза през 2008 и 2009 година.

ОИСР очаква слабо подобрение на глобалния растеж през 2021 година до 3,0%, но само ако се бъдат ограничени многобройните рискове, вариращи от търговските войни до неочаквано рязкото забавяне на китайската икономика.

Според базираната в Париж организация обаче, най-голяма тревога буди факта, че правителствата не успяват да се справят с глобални предизвикателства като изменението на климата, цифровизацията на техните икономики и разпадането на световния ред, който процес стартира след падането на комунизма.

"Би било политическа грешка да се разглеждат тези промени като само временни фактори, които могат да бъдат разрешени единствено чрез парична или фискална политика, тъй като тези промени са структурни", заяви главният икономист на ОИСР Лорънс Бун, цитирана от Ройтерс и Блумбърг. "Без ясна политическа насока по тези въпроси, несигурността ще продължи да остава висока, което ще навреди на перспективите за растеж", добави тя.

Относно международната търговия, ОИСР посочи, че рискът от по-нататъшно ескалиране на напрежението е повод за "сериозна загриженост". Дори ако бъде обърната посоката на неотдавнашните търговски ограничения, несигурността може да остане в сила за дълго време. Това би натежало върху растежа на бизнес инвестициите в големите напреднали икономики, който ОИСР очаква да се забави до около 1,25% годишно от близо 2% през 2018 година.

Оставащите в сила предизвикателства в търговията и инвестициите означават, че правителствата трябва да направят по-дълбоки промени отвъд простото намаляване на въведените през последните две години митнически тарифи. Това може да означава актуализиране на глобалните правила и намаляване на субсидиите с вредно въздействие върху търговията, отбеляза ОИСР.

Базираната в Париж организация призова за подобно дълбоко преосмисляне и на политиките в областта на околната среда на фона на бушуващите пожари в Австралия и наводненията във Венеция, като те вероятно са свързани с изменения на климата.

Освен това как климатичните събития вредят на глобалната икономика, според ОИСР влияние оказва и това как правителствата реагират и ги регулират. Без ясна политика по въпроси като въглеродния данък, забавянето на бизнес инвестициите би имало "тежки последици за растежа и заетостта", отбеляза Лорънс Бун.

Според нея, въпреки че фискалните стимули биха могли да осигурят краткосрочен стимул, акцентът трябва да бъде поставен в дългосрочен план, например чрез целеви инвестиционни фондове.

ОИСР намали своята прогноза за растежа на най-голямата световна икономика до 2,3% през тази година от 2,4% оценка през септември, като продължава да очаква по-нататъшно забавяне на растежа на БВП на САЩ до 2,0% през 2020 и през 2021 година.

Голямата международна икономическа организация на развитите държави очаква малко по-добър растежа на икономиката на Китай с 6,2% през настоящата година (спрямо 6,1% в доклада през септември), но при по-нататъшно отслабване на растежа до 5,7% през следващата година и до 5,5% през 2021 година.

Относно еврозоната, ОИСР прогнозира растеж на БВП с 1,2% през тази и с 1,1% през 2020 година, като и това представлява слаба възходяща ревизия с по 0,1% за всяка една от двете години. За 2021 година се очаква икономически растеж от 1,2% в региона на единната валута.

ОИСР предупреди, че възобновяването на изкупуването на облигации от ЕЦБ (т.нар. програма за "количествени улеснения") ще има ограничено въздействие, ако страните от еврозоната не увеличат инвестициите.

Базираната в Париж организация подобри слабо и прогнозата си за представянето на британската икономика с оглед на отслабване на перспективата за Брекзит без сделка (излизане на Великобритания от ЕС без двустранно споразумение).

ОИСР вече очаква БВП на Обединеното кралство да нарасне през 2019 година с 1,2% (вместо с едва 1% според септемврийската прогноза), с 1,0% през 2020 година (при 0,9% оценка през септември) и с 1,2% през 2021 година.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна